Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

“ПРИСКОРЕНИЙ МЕТОД” ВИВЧЕННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

Автор: 
Володимир Прач (Львів, Україна)

Безумовно, сучасна англійська мова є домінуючою мовою, в деяких випадках навіть необхідною міжнародною мовою комунікації, дипломатії, науки, бізнесу.

Знання англійської мови стало одною з основних вимог в ряді областей та професій. Як наслідок, понад мільярд людей володіють англійською принаймні на базовому рівні.

Якщо задати питання, який метод вивчення іноземної мови є найшвидшим і найкращим, то здається, що абсолютно всі знатимуть правильну відповідь.

Остерігайтеся порад тих, хто вам гарантує, що ви вивчите англійську мову за 1 -2 місяці.

Уникайте тих, хто хоче продати вам диво-книгу чи програму, завдяки якій ви один раз і назавжди вивчите будь-яку іноземну мову. Ті, хто вивчав англійську мову серйозно, дуже рідко беруть участь у таких дискусіях.

На головній сторінці сайтів більшості шкіл англійської мови представлені “переваги” даної школи, які одразу ж привертають до себе увагу кожного, хто на неї зайшов: носії мови, наявність офісів у центрі міста, дипломовані спеціалісти. Якщо зайти на сайт іншої школи ви бачите, що їхній підхід до викладання нічим не гірший.

А які існують методики викладання англійської мови? І навіщо взагалі стільки різних методик, якщо англійська мова лише одна?

Зараз, в епоху бурхливого розвитку підприємництва, люди часто згадують незабутнього Остапа Бендера з його чотиристами способами порівняно чесного відбирання грошей у громадян. Сьогодні один із таких способів, який начебто і не суперечить Кримінальному кодексу – це експрес-курс вивчення іноземної мови. Всюди створюються і широко рекламуються багатообіцяючі “інтенсивні курси”, які гарантують найнеймовірніші результати – аж до можливості “брати участь у міжнародних переговорах”.

Як заманюють керівних працівників і фахівців? “Через 23 дні ви оволодієте навичками розмовної іноземної мови, зможете успішно вести переговори з зарубіжними фірмами”.

Довірливих читачів запрошують вивчити іноземну мову за 12 днів у пансіонаті. “Якщо ви, - говориться в рекламі, у своїй діяльності виходите на міжнародний рівень, ми будемо раді допомогти вам подолати мовний бар’єр. Складові вашого успіху: інтенсивна методика, висока майстерність викладачів, сучасна апаратура, комфортабельні номери (?), гарне харчування (?) та сервісне обслуговування (?).

Центр розмовної англійської мови Step Up у Львові запрошує до себе такою рекламою: “Розмовна англійська. Курс навчання – 4 місяці. Відчуйте різницю між “вивчити мову” та “володіти мовою”. Ви будете розмовляти англійською”! [1].

Всі ці оголошення – безсоромний обман довірливих громадян. Будь-яка мова – це складна кодова система, що передає різноманітну гаму людських думок, почуттів, уявлень.

Утопічні уявлення про можливості прискореного вивчення іноземних мов породжуються поганою системою викладання в середній і вищій школі. І люди шукають чудодійні засоби – точно так само, як хворі, розчаровані сучасною медициною, поспішають на сеанси екстрасенсів та інших цілителів.

Головними недоліками класичної методики вважаються великі затрати часу на вивчення і недостатня увага спілкуванню.

Альтернативною методикою до традиційної є комунікативна, суть якої полягає в тому, що найбільше уваги приділяється говорінню і аудіюванню, тобто основна частина уроку буде присвячена спілкуванню. Отже, основною метою цієї методики є занурити студента в англомовне середовище, навчити спілкуватися англійською мовою, вивчити лексику. Комунікативний підхід передбачає багато взаємодії між студентами на уроці, парні та групові вправи, багато завдань з аудіювання. Недоліком цього методу є те, що менше уваги приділяється граматиці та вивченню складної лексики.

Попри беззаперечне лідерство комунікативної методики, далеко не всі школи та курси англійської мови використовують саме її. Існує безліч інших традиційних і нетрадиційних методик, розроблених філологами або безпосередньо викладачами шкіл, в основному заснованих на вже існуючих методиках (методи Китайгородської, Шехтера, Каллана, Дениса Рунова та інших).

Одним з недоліків методів, які дозволяють вивчити англійську за досить короткий проміжок часу є те, що їх дію також вважають короткостроковою. Тобто отримані знання за таким методом дуже швидко зникають за відсутності практики.

Існують методики більш універсальні, які підходять більшості людей, а є і такі, які спрямовані тільки на певні категорії людей.

В такій ситуації треба бути дуже обережним, адже існує багато підходів, які розроблені лише з одною метою – ошукати людину та стягнути з неї якомога більше грошей.

Вважається що найшвидшим способом вивчити англійську мову є виїзд за кордон. Але якщо б виїзд за кордон гарантував швидке вивчення англійської мови, то не було б жодного іноземця з низьким рівнем англійської мови, які протягом багатьох років проживають в Англії чи Америці. Найкраще за кордоном знайти роботу чи курси, де є найменше ваших співвітчизників.

Музика, телебачення, газети, фільми - додаткові складові, які дуже корисні для вивчення англійської мови. Але додаткове не означає головне, адже вони не можуть замінити самого навчання!

Пам’ятайте, що словник є інструментом, який використовується для пояснення слова, але не для вивчення мови. Постійне вишукування слів у словниках – це не завжди розумна трата часу.

Не завжди може при вивченні англійської мови допомогти і носій мови. Далеко не кожен з нас зміг би викладати українську мову іноземцям, не маючи професійних навиків викладання. На жаль, у більшості випадків носії мови в Україні не мають філологічної чи педагогічної освіти.

Більшість людей, які починають вивчати мову, не знають одного дуже важливого моменту: спілкування мовою - процес двосторонній: він передбачає не тільки здатність щось сказати, а й уміння зрозуміти співрозмовника. Вони часто покладаються на так звані “розмовники”, в яких зібрані слова і вирази з певних тем. Користуючись ними, ви можете запитати в ресторані, що за страва зазначена в меню. Не дивуйтесь, якщо відповідь офіціанта буде для вас китайською грамотою – офіціант вивчав рідну мову не по вашому розмовнику.

Коли повертаєшся додому з-за кордону, ділишся з друзями, колегами тим, що тебе найбільш вразило. Як правило, найсильніше враження справляють люди, з якими вдалося поговорити, обмінятися думками. Щоб досягти такого рівня володіння мовою, яка дозволить добитися дійсного розуміння, на жаль, дванадцяти днів замало. Навіть ста дванадцяти.

Щоб добре вивчити іноземну мову, потрібно займатися нею інтенсивно і тривало. Короткостроковість курсів породжується комерційними міркуваннями, а не інтересами бажаючих вивчити мову, яких змушують безцільно витрачати чималі гроші.

Література:

  1. Центр Розмовної Англійської Step UP. – Львів, пр-т Шевченка, 3, офіс 4

  2. www.stepup.com.ua