Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ВИКОРИСТАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ВПРАВ У ПІДГОТОВЦІ МЕТАЛЬНИКІВ СПИСУ НА ЕТАПІ СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ БАЗОВОЇ ПІДГОТОВКИ

Автор: 
Тетяна Захаровська (Дніпропетровськ, Украіна)

 

Постанова проблеми. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблема підготовки легкоатлетів, особливо в метаннях, залишається актуальної. Результати наукових досліджень і практика свідчать про те, що досягнення високих показників багато в чому обумовлено рівнем розвитку фізичних якостей та технічної майстерності. Зростаюча конкуренція в метальних дисциплінах змушує тренерів серйозно займатися технічною та спеціальною фізичною підготовкою вже в дитячо-юнацькому віку.

Розробки актуальних проблем юнацького спорту пройшла кілька етапів: від вивчення окремих питань, до більших узагальнюючих публікацій останніх років, які розкривають закономірності підготовки спортсменів залежно від їх вікових особливостей і етапів підготовки [2, с. 73-78; 3, с. 39; 9, с. 93-96].

В продовж останніх років в підготовці метальників спису спостерігається не значний прогрес у спортивних результатах.

Деякі провідні фахівці з метання спису [1, с. 73-78; 5 с. 35-34; 7, с. 41-42, 10, с.36-37] вважають, що головними критеріями в підготовці списометальників на етапі спеціалізованої базової підготовки є розподіл усіх тренувальних засобів на групу вправ для підвищення рівня розвитку фізичних якостей метальників та групу вправ направлених на розвиток спеціальних фізичних якостей метальників, тому-що будь яка група вправ або окрема вправа повинні бути “спеціалізованими” при підготовці спортсменів.

В підготовці метальників спису фахівці схиляються до всебічної фізичної та технічної підготовки [4, с. 43; 6, с. 247-325; 8, с. 147-152]. Для цього необхідно використовувати спеціальні вправи, які повинні бути направлені на розвиток спеціальної фізичної і технічної підготовки. Таким чином використання спеціальних вправ в підготовці метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки є своєчасним та актуальним.

Зв'язок дослідження з науковими програмами, планами, темами.

Робота виконується відповідно до зведеного плану НДР Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту на 2011-2015рр. за темою 2.18 “Удосконалення механізмів управління руховою діяльністю спортсменів” та плану НДР Дніпропетровського державного інституту фізичної культури і спорту.

Мета роботи полягає в дослідженні використання спеціальних вправ у підготовці метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.

Були використані наступні методи дослідження: аналіз науково-методичної літератури; педагогічний експеримент; педагогічне тестування та методи математичної статистики.

Завдання роботи.

  1. Розробити комплекс спеціальних вправ для підготовки списометальників на етапі спеціалізованої базової підготовки.

  2. Визначити рівень спеціальної фізичної підготовленості юних метальників спису.

  3. Дослідити взаємозв’язок результату в метанні спису з розбігу зі спеціальними вправами.

Організація та результати дослідження. Дослідження проводились на базах СК «Метеор», СДЮШОР№3, СК «Трудові резерви» м. Дніпропетровська та ДЮШОР м.Синельникове в декілька етапів. У дослідженні прийняло участь 40 юних метальників спису.

За допомогою аналізу науково-методичної літературу були розроблені комплекси спеціальних вправ для підготовки метальників спису в підготовчому періоді на етапі спеціалізованої базової підготовки.

На першому етапі дослідження в констатуючому експерименті були сформовані дві тренувальні групи: контрольна (n=20) та експериментальна (n=20), був визначений рівень спеціальної фізичної підготовленості юних метальників спису. Як видно з таблиці 1, середній показник в бігу на 30м з ходу, як в експериментальній так і в контрольній групах дорівнює 4,4 ± 0,04, на 30м з ходу зі списом над плечем середній показник в експериментальній групі дорівнює 4,7±0,04, а в контрольній – 4,69±0,06.

В стрибку у довжину з місця середній показник дорівнює 2,00±0,01 у експериментальній групі, а в контрольній – 2,25±0,04. В метанні ядра 4кг двома руками назад через голову в експериментальній групі середній показник дорівнює 9,34±0,02, в контрольній групі - 12,22±0,34, в метанні ядра 4кг двома руками знизу-вперед середній показник дорівнює в експериментальній групі - 10,02±0,18, а в контрольній відповідно – 11,38±0,25, в метанні ядра 2кг двома руками із-за голови з фінального положення у експериментальній групі – 10,31±0,07, а в контрольній – 13,78±0,67.

Таким чином ми можемо зробити висновок, що спеціальна фізична підготовленість метальників спису, як у контрольній так і у експериментальній групах практично однакова, тобто групи однорідні.

На основі отриманих даних був проведений кореляційний аналіз показників спеціальної фізичної підготовленості юних списометальників та визначений взаємозв’язок результату в метанні спису з розбігу та вправами спеціальної фізичної підготовки (рис.1).

 

Як видно з рисунку 1 в експериментальній та контрольних групах існує середня кореляційна залежність результату в метанні спису з розбігу з бігом на 30м з ходу (r≈0,67) та бігом на 30м зі списом над плечем (r≈0,6), між результатом та метанням ядра 4кг двома руками знизу-вперед (r≈0,57) та метанням ядра 2кг двома руками із-за голови з фінального положення (r≈0,49).

На другому етапі дослідження був проведений педагогічний експеримент, де контрольна група тренувалась за програмою ДЮСШ, а експериментальна група використовувала в тренуваннях вправи направлені на розвиток спеціальної фізичної підготовленості метальників спису, які складалися з двох комплексів по дванадцять вправ силової та швидкісно-силової направленості.

Метальники експериментальної групи використовували розроблені комплекси вправ спеціальної фізичної підготовки в підготовчому періоді тренування.

На третьому етапі дослідження було проведено повторне тестування спортсменів обох груп (табл.1).

 

Як видно з даної таблиці показники спеціальної фізичної підготовленості спортсменів експериментальної групи значно підвищились. Так в експериментальній групі результат в бігу на 30м з ходу покращився на 0,4 с, а у контрольній - 0,07с, в бігу на 30м зі списом над плечем у експериментальній групі результат покращився на 0,5с, у стрибку у довжину з місця результат збільшився на 42 см та в метанні спису з розбігу на 4,08м.

На основі проведеного дослідження був проведений кореляційний аналіз отриманих показників. Таким чином в експериментальній групі кореляційний зв'язок дещо змінився: так визначено високий зв'язок між метанням спису з розбігу та метанням ядра 2кг двома руками із-за голови з фінального положення (r≈0,86), та бігом на 30м з ходу зі списом над плечем (r≈0,84), та бігом на 30м з ходу (r≈0,79) при ρ>0,05.

Існує середній зв'язок між результатом в метанні спису з розбігу та метання ядра 4кг двома руками знизу-вперед (r≈0,68), та стрибків у довжину з місця (r≈0,60) при ρ>0,05. У контрольній групі взаємозв’язок значно не змінився.

Висновки:

  1. За допомогою аналізу науково-методичної літератури було проаналізовано 250 вправ направлених на розвиток спеціальної фізичної підготовленості спортсменів. Обрано 24 вправи, які найбільше вливають на підготовку юних метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.

  2. Рівень спеціальної фізичної підготовленості списометальників середній та відповідає вимогам контрольного тестування у спортивних школах.

  3. Взаємозв’язок між результатом в метанні спису з розбігу та вправами спеціальної фізичної підготовленості вказує на позитивний вплив розробленої нами методики розвитку спеціальної фізичної підготовленості метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.

Перспективи подальших досліджень. Впровадження цієї розробки в тренувальний процес метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.

 

Література:

  1. Бизин В.П. Обучение легкоатлетическим метаниям/ В.П. Бизин. - Харьков: Основа, 1995. – С.73-78.

  2. Бондарчук А.П. Периодизация спортивной тренировки / А.П.Бондарчук - Киев: Олимпийская литература, 2005. – С.143-146.

  3. Воронкин В.И. Распределение основных тренировочных средств метательниц копья в годичном цикле / Воронкин В.И., Назаренко Б.И. // - Теория и практика физической культуры. – 1986. - №6.- С.39.

  4. Жуков В.И. Оптимизация двигательных действий спортсменов в видах спорта силовой и скоростно-силовой направленности / В.И. Жуков - Науч. конс. д.п.н. проф. Черкесова Ю.Т.- Майкоп: АГУ, 1999.- 43с.\

  5. Кудряшова Т.И. Состояние и перспективы оптимизации начальной подготовки легкоатлетов-метателей / Т.И. Кудряшова // Физическое воспитание студентов творческих специальностей.: Сб. науч. тр. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – № 8. – С. 35-44.

  6. Платонов В.Н. Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. : учеб. / Платонов В.Н. – К. : Олимпийская литература, 2004. - С.247-325, 393-472.

  7. Сергейцова Т.Г. Факторная структура физической подготовленности метателей копья / Сергейцова Т.Г., Жуков И.М. // Теория и практика физ. культуры. - 1988. - № 3. - С. 41-42, 2 Обл.

  8. Терещенко В.І. Методологічні основи спеціальної фізичної та технічної підготовки легкоатлета / Терещенко В.І., Луценко Р.Л. - Київ: МП Леся, 2003, - 248с., іл.

  9. Циповяз Т.А. Комплексний контроль спортивної підготовленості списометальників на етапах спеціалізації та спортивного вдосконалення / Т.А. Циповяз, Г.М. Бондаренко // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту.- Харків – 2011. - №7. – С.93-96.

  10. Рудерман Г. Метание: примерная связь уровня подготовки метателей со спортивным результатом. – Легкая атлетика,1999, № 7-8.- С. 36-37.

Науковий керівник:

кандидат педагогічних наук Горбенко В.П., Захаровська Тетяна Леонідівна