Автор:
Тетяна Захаровська (Дніпропетровськ, Украіна)
Постанова проблеми. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблема підготовки легкоатлетів, особливо в метаннях, залишається актуальної. Результати наукових досліджень і практика свідчать про те, що досягнення високих показників багато в чому обумовлено рівнем розвитку фізичних якостей та технічної майстерності. Зростаюча конкуренція в метальних дисциплінах змушує тренерів серйозно займатися технічною та спеціальною фізичною підготовкою вже в дитячо-юнацькому віку.
Розробки актуальних проблем юнацького спорту пройшла кілька етапів: від вивчення окремих питань, до більших узагальнюючих публікацій останніх років, які розкривають закономірності підготовки спортсменів залежно від їх вікових особливостей і етапів підготовки [2, с. 73-78; 3, с. 39; 9, с. 93-96].
В продовж останніх років в підготовці метальників спису спостерігається не значний прогрес у спортивних результатах.
Деякі провідні фахівці з метання спису [1, с. 73-78; 5 с. 35-34; 7, с. 41-42, 10, с.36-37] вважають, що головними критеріями в підготовці списометальників на етапі спеціалізованої базової підготовки є розподіл усіх тренувальних засобів на групу вправ для підвищення рівня розвитку фізичних якостей метальників та групу вправ направлених на розвиток спеціальних фізичних якостей метальників, тому-що будь яка група вправ або окрема вправа повинні бути “спеціалізованими” при підготовці спортсменів.
В підготовці метальників спису фахівці схиляються до всебічної фізичної та технічної підготовки [4, с. 43; 6, с. 247-325; 8, с. 147-152]. Для цього необхідно використовувати спеціальні вправи, які повинні бути направлені на розвиток спеціальної фізичної і технічної підготовки. Таким чином використання спеціальних вправ в підготовці метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки є своєчасним та актуальним.
Зв'язок дослідження з науковими програмами, планами, темами.
Робота виконується відповідно до зведеного плану НДР Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту на 2011-2015рр. за темою 2.18 “Удосконалення механізмів управління руховою діяльністю спортсменів” та плану НДР Дніпропетровського державного інституту фізичної культури і спорту.
Мета роботи полягає в дослідженні використання спеціальних вправ у підготовці метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.
Були використані наступні методи дослідження: аналіз науково-методичної літератури; педагогічний експеримент; педагогічне тестування та методи математичної статистики.
Завдання роботи.
-
Розробити комплекс спеціальних вправ для підготовки списометальників на етапі спеціалізованої базової підготовки.
-
Визначити рівень спеціальної фізичної підготовленості юних метальників спису.
-
Дослідити взаємозв’язок результату в метанні спису з розбігу зі спеціальними вправами.
Організація та результати дослідження. Дослідження проводились на базах СК «Метеор», СДЮШОР№3, СК «Трудові резерви» м. Дніпропетровська та ДЮШОР м.Синельникове в декілька етапів. У дослідженні прийняло участь 40 юних метальників спису.
За допомогою аналізу науково-методичної літературу були розроблені комплекси спеціальних вправ для підготовки метальників спису в підготовчому періоді на етапі спеціалізованої базової підготовки.
На першому етапі дослідження в констатуючому експерименті були сформовані дві тренувальні групи: контрольна (n=20) та експериментальна (n=20), був визначений рівень спеціальної фізичної підготовленості юних метальників спису. Як видно з таблиці 1, середній показник в бігу на 30м з ходу, як в експериментальній так і в контрольній групах дорівнює 4,4 ± 0,04, на 30м з ходу зі списом над плечем середній показник в експериментальній групі дорівнює 4,7±0,04, а в контрольній – 4,69±0,06.
В стрибку у довжину з місця середній показник дорівнює 2,00±0,01 у експериментальній групі, а в контрольній – 2,25±0,04. В метанні ядра 4кг двома руками назад через голову в експериментальній групі середній показник дорівнює 9,34±0,02, в контрольній групі - 12,22±0,34, в метанні ядра 4кг двома руками знизу-вперед середній показник дорівнює в експериментальній групі - 10,02±0,18, а в контрольній відповідно – 11,38±0,25, в метанні ядра 2кг двома руками із-за голови з фінального положення у експериментальній групі – 10,31±0,07, а в контрольній – 13,78±0,67.
Таким чином ми можемо зробити висновок, що спеціальна фізична підготовленість метальників спису, як у контрольній так і у експериментальній групах практично однакова, тобто групи однорідні.
На основі отриманих даних був проведений кореляційний аналіз показників спеціальної фізичної підготовленості юних списометальників та визначений взаємозв’язок результату в метанні спису з розбігу та вправами спеціальної фізичної підготовки (рис.1).
Як видно з рисунку 1 в експериментальній та контрольних групах існує середня кореляційна залежність результату в метанні спису з розбігу з бігом на 30м з ходу (r≈0,67) та бігом на 30м зі списом над плечем (r≈0,6), між результатом та метанням ядра 4кг двома руками знизу-вперед (r≈0,57) та метанням ядра 2кг двома руками із-за голови з фінального положення (r≈0,49).
На другому етапі дослідження був проведений педагогічний експеримент, де контрольна група тренувалась за програмою ДЮСШ, а експериментальна група використовувала в тренуваннях вправи направлені на розвиток спеціальної фізичної підготовленості метальників спису, які складалися з двох комплексів по дванадцять вправ силової та швидкісно-силової направленості.
Метальники експериментальної групи використовували розроблені комплекси вправ спеціальної фізичної підготовки в підготовчому періоді тренування.
На третьому етапі дослідження було проведено повторне тестування спортсменів обох груп (табл.1).
Як видно з даної таблиці показники спеціальної фізичної підготовленості спортсменів експериментальної групи значно підвищились. Так в експериментальній групі результат в бігу на 30м з ходу покращився на 0,4 с, а у контрольній - 0,07с, в бігу на 30м зі списом над плечем у експериментальній групі результат покращився на 0,5с, у стрибку у довжину з місця результат збільшився на 42 см та в метанні спису з розбігу на 4,08м.
На основі проведеного дослідження був проведений кореляційний аналіз отриманих показників. Таким чином в експериментальній групі кореляційний зв'язок дещо змінився: так визначено високий зв'язок між метанням спису з розбігу та метанням ядра 2кг двома руками із-за голови з фінального положення (r≈0,86), та бігом на 30м з ходу зі списом над плечем (r≈0,84), та бігом на 30м з ходу (r≈0,79) при ρ>0,05.
Існує середній зв'язок між результатом в метанні спису з розбігу та метання ядра 4кг двома руками знизу-вперед (r≈0,68), та стрибків у довжину з місця (r≈0,60) при ρ>0,05. У контрольній групі взаємозв’язок значно не змінився.
Висновки:
-
За допомогою аналізу науково-методичної літератури було проаналізовано 250 вправ направлених на розвиток спеціальної фізичної підготовленості спортсменів. Обрано 24 вправи, які найбільше вливають на підготовку юних метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.
-
Рівень спеціальної фізичної підготовленості списометальників середній та відповідає вимогам контрольного тестування у спортивних школах.
-
Взаємозв’язок між результатом в метанні спису з розбігу та вправами спеціальної фізичної підготовленості вказує на позитивний вплив розробленої нами методики розвитку спеціальної фізичної підготовленості метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.
Перспективи подальших досліджень. Впровадження цієї розробки в тренувальний процес метальників спису на етапі спеціалізованої базової підготовки.
Література:
-
Бизин В.П. Обучение легкоатлетическим метаниям/ В.П. Бизин. - Харьков: Основа, 1995. – С.73-78.
-
Бондарчук А.П. Периодизация спортивной тренировки / А.П.Бондарчук - Киев: Олимпийская литература, 2005. – С.143-146.
-
Воронкин В.И. Распределение основных тренировочных средств метательниц копья в годичном цикле / Воронкин В.И., Назаренко Б.И. // - Теория и практика физической культуры. – 1986. - №6.- С.39.
-
Жуков В.И. Оптимизация двигательных действий спортсменов в видах спорта силовой и скоростно-силовой направленности / В.И. Жуков - Науч. конс. д.п.н. проф. Черкесова Ю.Т.- Майкоп: АГУ, 1999.- 43с.\
-
Кудряшова Т.И. Состояние и перспективы оптимизации начальной подготовки легкоатлетов-метателей / Т.И. Кудряшова // Физическое воспитание студентов творческих специальностей.: Сб. науч. тр. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ), 2002. – № 8. – С. 35-44.
-
Платонов В.Н. Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. : учеб. / Платонов В.Н. – К. : Олимпийская литература, 2004. - С.247-325, 393-472.
-
Сергейцова Т.Г. Факторная структура физической подготовленности метателей копья / Сергейцова Т.Г., Жуков И.М. // Теория и практика физ. культуры. - 1988. - № 3. - С. 41-42, 2 Обл.
-
Терещенко В.І. Методологічні основи спеціальної фізичної та технічної підготовки легкоатлета / Терещенко В.І., Луценко Р.Л. - Київ: МП Леся, 2003, - 248с., іл.
-
Циповяз Т.А. Комплексний контроль спортивної підготовленості списометальників на етапах спеціалізації та спортивного вдосконалення / Т.А. Циповяз, Г.М. Бондаренко // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту.- Харків – 2011. - №7. – С.93-96.
-
Рудерман Г. Метание: примерная связь уровня подготовки метателей со спортивным результатом. – Легкая атлетика,1999, № 7-8.- С. 36-37.
Науковий керівник:
кандидат педагогічних наук Горбенко В.П., Захаровська Тетяна Леонідівна