Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

Окремі аспекти систематизації законодавства, що передбачає фінансово-правову відповідальність

Автор: 
Марина Діковенко (Вінниця, Україна)

Актуальність теми. Важливою складовою демократичної та правової держави є її ефективна правова система. У сфері державних фінансів правотворча діяльність повинна ґрунтуватися на конституційних принципах верховенства права, соціальної орієнтації ринкових відносин, ефективного правового регулювання, оскільки саме сфера публічних фінансів є основою побудови економічної безпеки держави.

Питання фінансово-правової відповідальності є одним із найбільш дискусійних у правовій науці України. Аналіз проблем становлення та розвитку фінансово-правової відповідальності, як самостійного виду юридичної відповідальності, є одним із пріоритетних напрямків науки, необхідних для підвищення ролі фінансового права як галузі права на даному етапі.

Аналіз останніх публікацій. Дану проблему в своїх працях висвітлювали такі науковці як А.З. Арсланбєкова, С.Є. Батиров, З.М. Будько, П.С. Вєсєловський, Л.К. Воронова, Д.О. Гетманцев, О.С. Ємельянов, А.Й. Іванський, М.В. Карасєва, Т.О. Коломоєць, Ю.А. Крохіна, О.А. Мусаткіна, М.Б. Разгільдієва, Т.В. Сараскіна, Н.А. Саттарова, Н.В. Сердюкова, І.А. Сікорська, Н.І. Хімічева, М.М. Черногор та інші.

Виклад основного матеріалу. Фінансово-правова відповідальність як вид юридичної відповідальності поки ще знаходиться в стадії формування. Це пов’язано з процесом уніфікації фінансового законодавства, тобто розробкою єдиної системи фінансово-правової відповідальності. Можна стверджувати, що встановлення цього виду відповідальності є складовою частиною фінансово-правового регулювання [4, с.87].

Фінансово-правову відповідальність можна визначити як застосування до порушника таких фінансово-правових норм заходів державного примусу уповноваженими державними органами, які накладають на правопорушника додаткові обтяження майнового характеру . 

Процес виділення фінансово-правової відповідальності в самостійний вид юридичної відповідальності супроводжується дискусіями. Деякі вчені висловлюють думки щодо відсутності такого виду відповідальності та про існування лише адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення фінансового законодавства. Деякі вчені розглядають фінансово-правову відповідальність як різновид адміністративної, інші – як похідну цивільно-правової відповідальності або вказують на її комплексний характер, що полягає у поєднанні елементів адміністративної та кримінальної відповідальності. До таких вчених належать: Хаменушко І.В., Калініна Л.А., Краснов Ю.К., Альохін О.П., Тимофєєв Є.В., Савченко Л.А. та інші [2, с.230].

Хоча фінансово-правова відповідальність є частиною юридичної відповідальності, але все ж їй притаманні специфічні ознаки:

1.публічно-правовий характер фінансово-правової відповідальності (фінансові правопорушення завдають шкоду саме публічним інтересам, охорона і захист яких покладається на державу);

2.майновий характер фінансово-правової відповідальності (порушник фінансового законодавства має обов’язок понести обмеження саме майнового характеру);

3.реалізація фінансово-правової відповідальності здійснюється в межах специфічного правовідношення між правопорушником та державою в особі уповноважених органів, які мають притягнути правопорушника до відповідальності;

4.характеризується можливістю застосування заходів фінансово-правового примусу, зовнішньою формою вираження яких є фінансово-правові санкції [3, с.186].

Для забезпечення відповідного регулювання у даній сфері, фінансово-правова відповідальність повинна ґрунтуватись на таких принципах: принцип законності, принцип справедливості, принцип одноразовості притягнення до фінансово-правової відповідальності, принцип доцільності, принцип своєчасності, принцип системного зв’язку фінансово-правової відповідальності з іншими видами відповідальності, принцип обґрунтованості, принцип відмежування фінансової санкції від фінансового обов’язку [1, с.23].

Фінансово-правова відповідальність реалізується у вигляді фінансових санкцій. Фінансові санкції – це заходи державного примусу, передбачені фінансово-правовими нормами, які накладають на правопорушника додаткові обтяження у вигляді фінансової пені та штрафів. Усі фінансово-правові санкції поділяються на два види: правовідновлювальні та штрафні (каральні). 

Реалізація правовідновлювальних спрямована на усунення шкоди, заподіяної протиправними діяннями фінансовим інтересам держави, примусове виконання невиконаних фінансових обов’язків, а також на відновлення порушених фіскальних держави. Правовідновлювальною фінансовою санкцією є пеня, функція якої полягає у компенсування державі чи місцевому утворенню ту шкоду, а точніше збитки, які вони несуть у зв’язку з несвоєчасною сплатою до відповідних бюджетів податків та інших обов’язкових платежів, несвоєчасним поверненням бюджетних коштів тощо. Пеня як фінансова санкція не може встановлюватися угодою сторін, перераховується виключно у доход держави чи місцевого утворення, її стягнення здійснюється у безспірному порядку уповноваженими державними органами.

Каральні спрямовані на попередження фінансового правопорушення, а також на виправлення і перевиховання порушників фінансового законодавства. Вони встановлюються за фінансові правопорушення з метою покарання правопорушника, а також попередження нових правопорушень. Штраф як фінансово-правова санкція відрізняється від адміністративного штрафу і цивільно-правового штрафу. Штраф як фінансово-правова санкція на відміну від адміністративного не може бути замінений іншим стягненням, уповноважений орган на власний розсуд не може звільнити від накладення фінансового штрафу, виключається можливість стягнення і оскарження штрафу в порядку провадження у справах про адміністративні правопорушення і , досить часто, накладається разом зі стягненням недоїмки по податках та пені.

Фінансово санкції встановлені Податковим кодексом України, Бюджетним кодексом України та іншими фінансовими законами [3, с. 199].

Фінансово-правова відповідальність є основним засобом дотримання законності й порядку у сфері фінансової діяльності, а отже – і забезпечення фінансової безпеки держави.

Висновки. Сучасний стан фінансового законодавства вказує на відсутність належного розуміння та правового регулювання основних засад фінансово-правової відповідальності. На сьогодні дана сфера відповідальності регулюється, переважно, підзаконними нормативними актами. На сучасному етапі існує необхідність закріпити загальні принципи, які покладено в основу фінансової діяльності держави та фінансово-правової відповідальності, в єдиний нормативний акт, який не буде суперечити чинному законодавству та відповідатиме міжнародним стандартам. Даний крок дасть змогу поліпшити процедуру здійснення фінансово-правової відповідальності та покращити стан фінансового права в Україні в цілому.

 

Література:

1.Іванський А.Й. Фінансово-правова відповідальність: теоретичний аналіз: монографія. – Одеса: Юридична література, 2008. – 504с.

2.Монаєнко А. О. Місце фінансово-правової відповідальності в системі юридичної відповідальності / А. О. Монаєнко // Право України. – 2011. – № 9. – С. 228-237.

3. Нагребельний В. П. Фінансове право України. Загальна частина: навч. посіб. – К., 2003. – 213 с.

4. Трипольська М. І. Поняття фінансово-правової відповідальності // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2010. №3. – С.84-92.

Науковий керівник:

кандидат юридичних наук, доцент Панькевич Василь Миколайович.