Автор:
В.В.Галах (Переяслав-Хмельницький)
Олександр Григорович Черняхівський (1869-1939) – видатний український вчений-гістолог, професор Київського та Донецького медичного інститутів, автор низки праць з нейрогістології, автор і редактор перших наукових медичних публікацій української мовою в Наддніпрянській Україні, один з організаторів УНТ у Києві та Українського університету в 1918 р., організатор та довголітній голова Медичної секції ВУАН, дійсний член Наукового товариства Шевченка [2; с. 82].
Народився 9 грудня 1869 р. у с. Мазенець (Васильківського району на Київщині). Навчався на медичному факультеті Університету Св. Володимира, 1896 р. отримав диплом доктора медицини. З 1888 р. до 1893 року брав активну участь в українському літературному гуртку «Плеяда». В 1896 р. одружується з донькою відомого українського драматурга – Михайла Старицького Людмилою. З 1869 р. О. Черняхівський працював помічником прозектора на кафедрі гістології, з 1905 приват-доцентом на тій же кафедрі [2; c. 82].
У 1907 О.Черняхівський зібрав 16 науковців, які створили математично-природничу секцію для математичних, природничих і лікарських наук УНТ. В кінці року число членів зросло до 54, що дозволило виділити окремо природничо-лікарську секцію, а вже 1911 р. було створено окремо медичну секцію. У збірниках медичної секції УНТ О. Черняхівський публікує свої перші праці в галузі гістології українською мовою, зокрема «Коморка центральної нервової системи з подвійним зерном» (1910). [2; c.86].
В 1917 р. О. Черняхівський був одним із засновників Всеукраїнської спілки лікарів. Після ліквідації більшовицькою владою Університету Св. Володимира та Українського державного університету, на базі медичних факультетів Університету Св. Володимира, Українського державного університету та Жіночного медичного інституту в 1920 р. створюється Інститут охорони здоров'я, який потім реорганізовують в Київську державну медичну академію, яка в 1921 р. перетворилася у Київський медичний інститут, де О. Черняхівський читає свої лекції українською мовою [2; c. 89-90].
Коли українські вчені взялися за організацію Української Академії Наук
О. Черняхівський став одним із перших медиків Академії – на базі лікарського секції УНТ організував і очолив медичну секцію Української Академії Наук [2; c. 93].
Природничий відділ був частиною Інституту української наукової мови Історико-філологічного відділу ВУАН (головою Історико-філологічного був акад. А.Ю. Кримський). Складався з 9 секцій (ботанічна, геологічна, географічна, зоологічна, математична, медична, метеорологічна, фізична, хімічна). З 1923 року О. Черняхівський був головою медичної комісії Інституту української наукової мови [3; с.122].
Професор О. Черняхівський публікує свої статті в українських та міжнародних наукових виданнях, здобуває визнання провідних європейських вчених, спілкується з С. Рамоном-Кахалем – керівником гістологічного інституту Мадрицького університету, лауреатом Нобелівської премії, отримує високу оцінку від нього своєї діяльності.
У 1924 р. Медична секція ВУАН мала вже у своєму складі 142 члени, відбулося 14 загальних наукових зборів, на яких було представлено 25 доповідей і демонстрацій, зокрема: «Про плазмадіяльну будову рослинного і тваринного організму» (проф. О. Черняхівський), «Ретикулоендотеліяльна система» (проф. П. Кучеренко), «Чотири випадки посеред очного цисте-церку» (проф. М. Левітський), «Біологічне коріння медицини» (проф. Є. Черняхівський), «Звіт про XVI хірургічний з’їзд у Москві» (проф. Тимофієв, д-р Ю.Вороний і д-р Г.Ковтунович), «Вражіння з подорожі до Німеччини» (проф.. М. Губергріц), «Нові методи фіксації нервової тканини, пофарбованої за життя метиленовою синькою» (проф. О. Леонтович), «Звіт про подорож до Німеччини» (проф. Гольдман) та ін. [2; c. 93].