Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ПРОДОВОЛЬЧА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ

Автор: 
Анастасія Косован (Чернівці, Україна)

Загальний стан продовольчої безпеки та вплив продовольчої політики на забезпеченість населення продуктами харчування вітчизняного виробника.

Під продовольчою безпекою розглядають захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої держава гарантує фізичну і економічну доступність та якість життєво важливих наборів продуктів харчування населенню. Саме набори продуктів є життєво важливими складовими існування населення.

Метою дослідження стало вивчення продовольчої безпеки населення країни.

Постановка проблеми: В сучасних ринкових умовах України продовольча безпека набула актуальності та глобальності. Адже саме наявність чи відсутність продовольчих товарів впливає на фізичний та психологічний стан населення, а це обумовлює рівень економічного та соціального стану держави.

Важливою складовою продовольчої безпеки є продовольча незалежність України. Саме продовольча незалежність визначає стан продовольчого забезпечення , за якого фізична та економічна доступність життєво важливих продуктів харчування для населення забезпечується за рахунок вітчизняного виробництва.

Оцінити ступінь продовольчої безпеки можна за такими показниками:

  • Забезпеченість населення продуктами харчування;

  • Якість продовольства;

  • Доступність продуктів харчування для всіх верств населення;

  • Стан здоров’я населення;

  • Тривалість життя населення.

Враховуючи тенденції розвитку сільського господарства в Україні можна провести оцінку стану продовольчої безпеки за 1990-2010рр.

За даними таблиці № 1 ми бачимо, що рівень споживання населенням продуктів харчування знаходиться на досить низькому рівні.

Для визначення продовольчої безпеки країни та продовольчої незалежності розглянемо стан виробництва сільськогосподарської продукції на 1 особу який наведений в таблиці № 2.

 

Протягом 1990-2010 рр. значно зменшилися обсяги виробництва молока та м’яса. Порівнюючи показники споживання та виробництва сільськогосподарської продукції можна побачити, що тенденція продовольчої безпеки знизились.

Розглядаючи тенденції споживання та виробництва до 2000 року вітчизняне виробництво продуктів харчування цілком забезпечувало потреби населення України. Починаючи з 2005 року і до 2010 ця тенденція стрімко упала.

Населення країни на даний момент забезпечується національним виробником на 50 %. Великі промислові центри на 80% залежить від зовнішнього постачання продуктів харчування. Але продукти, що надходять переважно з Заходу є не екологічно чистими і безпосередньо, впливають на здоров’я населення.

Продовольчу безпеку країни повинна регулювати державна політика. Таким чином державна політика щодо продовольчої безпеки спрямована на поєднання заходів державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників та активної соціальної політики.

Найважливішою роллю державної соціально - економічної політики є поліпшення продовольча доступність.

Висновки з даного дослідження: Виходячи з дослідження продовольчої безпеки України можна сказати , що доступність продуктів харчування залишається недостатньою. Саме ця недостатність підтверджується продовольчою кризою. Основною метою продовольчої політики повинно стати досягнення споживання основних продуктів харчування населення на рівні встановлених норм з майбутнім покращенням його структури, та підвищення якості продукції національного виробника.

The food safety of Ukraine

The general state of food safety and the influence of food politics on the provision of the population with foodstuffs of the domestic producer

Література:

  1. Басюркіна Н.Й. Забезпечення продовольчої безпеки в умовах трансформації економіки України / Н.Й. Басюркіна // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць.- Вип. 29. – Одеса : Вид-во ОДЕУ, 2008. – С. 89-98.

  2. Закон України «Про продовольчу безпеку України» № 8370-1 від 22.12.2011 р.

  3. Статистичний щорічник України за 2009 р. / за ред. О.Г. Осауленка. – К. : Вид-во "Консультант", 2010. – 141 с.

 

Науковий керівник:

асистент кафедри Ковалюк Богдан Іванович.