Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

Проблеми залучення іноземних інвестицій на регіональному рівні

Автор: 
Володимир Мікулич (Дрогобич)

 

Питання залучення іноземних інвестицій є актуальними впродовж останніх 15 років. Як відбувається процес іноземних інвестицій в економіку Львівської області? Як надати йому максимальної вигоди? Спробуємо по порядку відповісти на поставлені запитання.

Господарська практика показує, що реальні вкладення іноземних інвесторів поки що недостатні і значно менші за потребу в них. Так, за існуючими оцінками потреба Львівської області в іноземному капіталі складає понад 1 мільярд доларів США. Однак, станом на початок 2010 р. в економіку Львівщини надійшло іноземних інвестицій лише на суму 400 млн. доларів США [1].

За десять років функціонування СЕЗ Курортополіс Трускавець було затверджено і зареєстровано 26 інвестиційних проектів кошторисною вартістю 96,8 млн доларів США, з яких майже одна третина – іноземні інвестиції Німеччини, Швейцарії, Нідерландів, Канади, Росії, Хорватії, Англії та інших країн.

Також було залучено на розвиток міста-курорту Трускавець 114,1 млн доларів США, що еквівалентно сьогодні майже мільярду гривень. Було створено 13 нових підприємств (тобто спільних з іноземними підприємствами) і 1045 нових робочих місць та 3174 робочих місць збережено» [2].

Ділова активність Львівської області щороку зростає. Це пов'язано, насамперед, із пожвавленням зовнішньоторговельної діяльності та інвестиційних процесів.

Промислове виробництво Львівщини займає провідне місце в Україні з випуску окремих видів продукції: електроламп, автокранів, сірки, трикотажних виробів, паперу, картону. Приріст обсягів промислового виробництва у минулому році склав 14,1 %. У сільському господарстві розвинуте як рослинництво, так і виробництво основних видів продукції тваринництва. Щороку збільшується частка продукції, виробленої приватними фермерськими та індивідуальними господарствами. На початок 2008 р. їх кількість становила трохи більше 1,4 тис. одиниць.

Прикордонне розташування Львівської області обумовлює динамічний розвиток транспортного господарства, відповідно суттєвим є вплив цієї галузі на економіку регіону. Підприємці Львівщини провадять експортно-імпортні операції із країнами Американського континенту, Європейського Союзу, Центральної та Східної Азії. У 2008 р. зовнішньоторговельний оборот області збільшився у 2,5 рази та склав понад 3,4 млрд. доларів США.

У Львівській області станом на 1.01.2008 р. зареєстровано 2150 спільних підприємств та 265 підприємств, що повністю належать іноземному інвестору. Фактично розпочали роботу лише близько половини створених підприємств, в їх числі випускають продукцію лише 160 підприємств. Переважна частка іноземних інвестицій припадає саме на спільні підприємства та підприємства, що повністю належать іноземному інвестору. Це дає змогу оцінити економічний ефект від іноземних інвестицій через оцінку діяльності цих підприємств. Підприємства з іноземними інвестиціями у Львівській області виробляють лише близько 5% від загального обсягу випуску продукції області, а кількість утворених на них робочих місць становить менше 3% зайнятих в області. Водночас податкові надходження до бюджетів від діяльності спільних підприємств у 2009 р. склали понад 4% від загального обсягу податкових надходжень від господарської діяльності. Як результат, підприємства з іноземними інвестиціями ще не забезпечують відчутного економічного пожвавлення, не сприяють вирішенню проблеми зайнятості, що пояснюється насамперед незначною величиною внесених іноземних інвестицій.

Для підприємств з іноземними інвестиціями характерні невеликі за розміром статутні фонди, схильність до диверсифікації видів діяльності. А серед іноземних інвесторів переважають дрібні фірми та фізичні особи, головним інвестором яких є швидше отримання прибутку, і майже зовсім відсутні інвестори, які готові вкладати інвестиції у довгострокові проекти. Цей висновок випливає на основі аналізу галузей, в які поступають іноземні інвестиції.

Основними галузями інвестування є харчова промисловість (24,1 млн доларів), торгівля (12,4 млн доларів), будівництво (500 млн доларів). Наразі найактивнішими інвесторами на Львівщині є поляки, які активно освоюють прикордонні території. Також в регіон інвестують австрійці, англійці, німці і американці.

Львів, як найбільший культурний, історичний та бізнес-центр Західної України у посткризовий період продовжить утримувати за собою статус регіону з високою інвестиційною привабливістю. Таку конкурентну перевагу як територіальна близькість до країн ЄС викликає підвищений інвестиційний попит з боку європейської бізнес-спільноти. Особливо цей фактор повинен себе проявити в період 2013-2015 рр. після проведення чемпіонату Європи з футболу Євр-2012. Отже, іноземні інвестори цілком логічно вибирають для себе мінімально ризиковану стратегію і зосереджують свої інвестиції в низьковитратній індустрії споживчих товарів і послуг. Це повністю відповідає результатам опитування інвесторів, згідно яких основним мотивом інвестування називається доступ до великого місцевого ринку, а зовсім не низькі виробничі витрати (чи доступ до джерел сировини), Отже, іноземні інвестори керуються власними інтересами отримання прибутку і стараються якнайповніше їх реалізувати.

Безпосереднє сусідство Львівщини з Європейським Союзом привертає до області все більшу увагу інвесторів. Частка області становить 4,5% усіх іноземних інвестицій, залучених в Україну. Понад 50% всіх прямих іноземних інвестицій вкладено у харчову галузь, фінансову діяльність, транспорт, торгівлю і сільське господарство, будівництво.

Інвестиційна привабливість нерухомості м. Львів: насиченість житлом, комерційними нерухомістю та об'єктами соціальної інфраструктури.

Виходячи з розрахунку показника припливу іноземних інвестицій на душу населення, Львівська область посідає 6 місце серед регіонів України за рівнем інвестиційної привабливості.

У зв'язку з необхідністю задовольнити вимоги за кількістю готельних номерів для проведення Євро-2012, а також з огляду на ініціативи держави щодо податкового стимулювання готельного бізнесу, готельний сегмент будівництва буде розвиватися найбільш динамічно.

Найближчим часом можливий вихід і інших світових готельних операторів на львівський ринок, зокрема, вже проявили інтерес Accor Group (Novotel, Etap і Ibis), Kempinski (Кемпінські Львів), Radisson Sas (Park Inn), Hilton, Фrbis, Shaeraton, Clubhouse Group Holdings (7 днів).

Про поточну активність будівельного сектора Львова та знакових об'єктах нерухомості як у цілому по Україні, так і у Львові у 2010 р. відзначається негативна динаміка у будівельній галузі. Інвестиції в будівництво знаходяться на рівні 2009 р, а багато об'єктів будівництва все ще перебувають у замороженому стані.

За даними Держкомстату України, обсяг будівельних робіт у Львівському регіоні в січні-серпні 2010 р. склав лише 69,3% по відношенню до обсягу відповідного періоду минулого року. А враховуючи той факт, що в 2009 р. обсяг будівельних робіт впав у порівнянні з 2008 р. практично в 2 рази, сьогодні можна констатувати про триваючу глибоку стагнацію розвитку будівельного сектору.

Серед найбільш знакових проектів комерційної нерухомості Львова, які були реалізовані останнім часом та суттєво підняли рівень професійної торговельної нерухомості Львова, можна виділити:

– ТРЦ «King Cross Leopolis», девелопером якого виступила польська компанія King Cross Development Sp.oo, вже реалізувала 10 проектів у Польщі, Хорватії, Італії та Росії;

– ТРЦ «Леополіс Центр», девелопером якого виступив найбільший оператор гуртової та роздрібної торгівлі в Західній Україні - ТОВ «Торгова Компанія« Інтермаркет».

У той же час інвестори області є інакшими й структура іноземних інвестицій за галузями в області не є оптимальною. Регіональні пріоритети Львівської області – це збереження і розвиток складних наукових виробництв, зокрема, транспортне машинобудування і приладобудування, поглиблена переробка сільськогосподарської продукції, ефективне використання природно-ресурсного, рекреаційного та туристичного потенціалу, розвиток транспортної та прикордонної інфраструктури. Саме у перераховані пріоритетні напрями і слід стимулювати цільовий притік іноземних інвестицій.

Таким чином, робимо висновок – процес залучення іноземних інвестицій потрібно активізувати і певним чином регулювати. Як це можна робити на рівні області?

Насамперед, потрібно впливати на інвестиційний клімат і області в межах повноважень місцевих органів влади. З одного боку, слід формувати сприятливіші умови інвестиційної діяльності, зокрема порівняно з іншими регіонами України; додатково заохочувати іноземний бізнес, максимально використовувати місцеві переваги. З іншого боку, потрібно забезпечувати узгодження економічних інтересів потенційних інвесторів та господарського комплексу області.

Тому доцільними видаються такі заходи: доопрацювання документів і законодавче закріплення статусу спеціальних вільних економічних документів і законодавче закріплення статусу спеціальних вільних економічних зон в місті Трускавці та в Яворівському, Жовківському і Мостиському районах; розробка і реалізація ряду найвагоміших інвестиційних проектів, здійснення яких матиме вплив та стабілізацію економіки цілої області.

Література:

  1. Всеукраїнський науково-практичний журнал «Регіональна, економіка». – 2010. – № 4. – С. 197-200.

  2. Петровський Б. Д. СЕЗ. Курортополіс Трускавець – реальна перспектива Інноваційного розвитку міста / Б. Д. Петровський, О. Б. Петровський.