Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ВПЛИВУ ФУТБОЛЬНИХ ФАНАТІВ НА СУЧАСНУ МОЛОДЬ

Автор: 
Олег Лісовець, Костянтин Скрибченко (Ніжин, Україна)

На сучасному етапі розвитку нашого суспільства існує велика кількість неформальних молодіжних об’єднань та груп різного спрямування, які діють як на території нашої держави, так і в інших країнах світу. Серед них дедалі більшої популярності набувають неформальні угрупування спортивних (зокрема футбольних) фанатів. Наш інтерес до представників цієї неформальної субкультури викликаний ще й фактом нещодавнього проведення в Україні та Польщі чемпіонату Європи з футболу Євро-2012, який сприяв активізації та популяризації представників футбольного фанатського руху.

Серед російських та українських вчених, які спеціалізуються на проблематиці дослідження та вивчення молодіжного неформального руху варто відзначити Т. Щепанську, В. Тарасенка та С. Савченко. Вагомий внесок у вивчення історії виникнення неформальних молодіжних об’єднань зробили такі вчені як: В. Лісовський, А. Яковлєв, В. Печенова, С. Волошина. Окремі різновиди неформальних молодіжних угрупувань вивчали С. Косарецька, Д. Ольшанський, М. Сосновський, А. Мадісон та ін. Що ж до субкультури футбольних фанатів, то тут варто відзначити праці таких науковців як С. Мартос, В. Харченко, В. Черепанін, П. Артьомов, Д. Брімсон та В. Алмашин.

Аналіз наукової літератури та необхідність подальшого вивчення впливу сучасного неформального середовища (передусім субкультури футбольних фанатів) на українську молодь показує нам, що дана проблема ще є недостатньо вивченою в соціальній педагогіці. Метою даної статті є представлення результатів дослідження особливостей впливу футбольних фанатів на сучасну молодь, яке проводилось протягом весни 2013 року.

Соціально-педагогічні дослідження, пов’язані з впливом різноманітних неформальних об'єднань на підлітків та молодь є досить актуальними на даний момент. Адже вплив неформального оточення на соціалізацію підростаючого покоління дослідниками у галузі соціальної педагогіки вже давно з’ясований. Проте мало хто з науковців звертав увагу й, тим більше, досліджував неформальне об’єднання футбольних фанатів вцілому й особливості його впливу на сучасне молоде покоління зокрема. Тим не менше неформальні молодіжні об’єднання футбольних фанатів в Україні поступово починають займати чільне місце серед інших неформальних об'єднань. За останні роки їх кількість, як в Україні так і за її межами стрімко зростає, а вплив даної субкультури на її представників та молодь, яка не входить до цього об`єднання поступово збільшується.

З метою з’ясування особливостей впливу даного неформального об’єднання на його учасників, протягом 2013 року нами було проведено дослідження серед представників футбольного фанатського руху. Дослідженням було охоплено 65 футбольних фанатів – активних учасників фан-руху з різних міст України (Ніжин, Прилуки, Київ, Біла Церква). Їм було запропоновано заповнити розроблену нами анкету, за результатами якої, а також методу бесіди нами було виявлено мету та причини входження молоді до цього об`єднання, вплив субкультури футбольних фанатів на формування поглядів та світогляду учасників футбольного фан-руху, ставлення футбольних фанатів до інших субкультур.

У результаті нами було з`ясовано, що головними причинами входження молоді до даного неформального об`єднання є: особистий приклад друзів та знайомих – 41,6%; прагнення чогось нового – 30,8%; задоволення потреб у спілкуванні – 15,3%; організація власного дозвілля – 7,7%; тиск учасників об`єднання – 4,6%

Виявилося, що об`єднання футбольних фанатів дуже впливає на формування поглядів та світоголяду 73,9% опитуваних; впливає незначною мірою – на 21,5%; і лише 4,6% опитаних нами фанатів вважають, що це об`єднання зовсім не впливає на формування їхніх поглядів та світоголяду.

Оскільки учасниками неформального об`єднання футбольних фанатів є переважно підлітки та молодь, то, на нашу думку, дуже важливим моментом є визначення ставлення батьків, вчителів та колег по навчанню чи роботі до членів цього об`єднання. Проаналізувавши відповіді на запитання «Як до вашої участі в даному об`єднанні відносяться батьки, вчителі та колеги по навчанню, роботі?», ми отримали наступні дані: серед батьків позитивне ставлення зафіксовано лише у 7,6%, тоді як негативне – 60,2%, а ще 32,2% батьків байдуже на думку фанатів. Подібна картина спостерігається і серед вчителів: 3,4% ставляться позитивно, 82,7% – негативно, а 13,9% – байдуже. Дещо інші дані зафіксовано щодо ставлення колег: 24,8% ставляться позитивно, 32,2%– негативно, а 45%– байдуже.

Також у ході опитування нами було з`ясовано що представники неформального об`єднання футбольних фанатів отримують певну користь від своєї участі в рамках об`єднання: 38,5% задовольняють власні потреби та інтереси; 29,2% отримали нові знання, враження та відчуття; 26,1% від участі в даному об`єднанні мають певну матеріальну користь і 6,2% жодної користі від участі в футбольному фанатському русі не мають.

Ми з`ясували що 32,3% опитуваних відчувають себе захищеними будучи членом даного об`єднання, 60% відчувають себе частково захищеними, а 7,7% зовсім не відчувають себе захищеними, будучи представником цього об`єднання.

У ході нашого опитування з`ясувалося, що футбольні фанати надають перевагу в спілкуванні один з одним, аніж спілкуванню з іншими однолітками. Аналогічні дані ми отримали, аналізуючи відповіді представників неформального об`єднання футбольних фанатів на запитання «Чи отримуєте ви більше задоволення від спілкування з учасниками вашого об`єднання у порівнянні зі спілкуванням з іншими однолітками?». Тут нами були отримані наступні результати: 67,7% опитуваних відповіли «Так», тобто вони дійсно отримують більше задоволення від спілкування з учасниками даного об`єднання у порівнянні зі спілкуванням іншими однолітками.

Важливим моментом для нашого дослідження було з`ясування ставлення футбольних фанатів до інших неформальних об`єднань. Нам вдалося це зробити за допомогою аналізу відповідей опитуваних на запитання «Ваше ставлення щодо вказаних неформальних об`єднань». Провівши інтерпретацію отриманих нами відповідей, ми отримали наступні результати: найбільший відсоток позитивного ставлення набрали стрейтенджери (86,9%), скінхеди (67,3%) та байкери (34,5%); негативно переважна більшість фанатів ставляться до хіпі (82,8%), емокідів (81,5%), готів (78,5%); нейтрально або байдуже фанати ставляться до рольовиків (55,9%), брейкерів (66,3%), трейсерів (51,2%).

В цілому, підсумовуючи результати нашого опитування щодо дослідження учасників неформального об`єднання футбольних фанатів, ми можемо констатувати той факт, що дане об`єднання значно впливає на його учасників. І цей вплив, на жаль, не завжди є позитивним. Можемо говорити, спираючись на результати нашого опитування, що учасникам футбольного фанатського руху важко уявити своє життя поза межами даного неформального молодіжного об`єднання, а це, у свою чергу, може викликати у них труднощі в спілкуванні в сім`ї та в соціальному оточенні поза межами об`єднання.

Тим більше, що ставлення сучасної молоді до представників субкультури футбольних фанатів досить полярне. Провівши опитування студентської молоді (на базі Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя), ми зясували, що лише 43,3% респондентів позитивно ставляться до представників даного об’єднання, а 36,7% – негативно. Більшість опитуваної нами студентської молоді відносить субкультуру футбольних фанатів до асоціальних субкультур; у значної частини опитуваних інформація про дане неформальне об'єднання викликає лише негативні асоціації; а 29,2% опитуваних вважають, що діяльність даного об’єднання необхідно обмежувати.

Дослідивши особливості впливу субкультури футбольних фанатів як на її представників, так і на молодь, яка не є учасником даного неформального об'єднання, ми дійшли до висновку про важливість налагодження взаємодії між фанатами та представниками органів влади, правоохоронних органів, фахівцями соціальної сфери, громадськістю з метою активізації позитивних, соціальноспрямованих характеристик фанатських обєднань, і недопущення негативного впливу на підлітків та молодь.

Література:

 

  1. Алмашин В. Історія руху прихильників Ф.К.Динамо К. у спогадах очевидців / В. Алмашин // Терен. – 2006. – №1. – С. 23–27.

  2. Бримсон, Д. Фанаты: Триумфальное шествие футбольных хулиганов по Европе / Д. Бримсон : [пер. с англ. С. Варламова]. — СПб., Ред Фиш. ТИД Амфора, 2004. — 382 с.