Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ПРОБЛЕМИ ОХОРОНИ ОТОЧУЮЧОГО СЕРЕДОВИЩА І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Автор: 
Наталя Кіркаленко, Тетяна Карпець (Маріуполь, Україна)

Людство займає непросту позицію в біосфері. З одного боку, людина завжди є частиною конкретної екосистеми і зв’язана багатьма біологічними каналами з природним середовищем, а з іншого — людство широко реалізує небіологічні функції: формується соціальне середовище зі своїми законами розвитку, виникає культура та етичні критерії діяльності людей, у результаті праці та використанні знарядь праці виникає велика кількість технічних об’єктів, які безумовно, чужі природній біосфері [1, c.71].

У наш час є розвинутими такі галузі техносфери, як: хімічна, енергетична, машинобудівна тощо. Усі галузі промисловості, негативно впливають на стан біосфери, а остання на здоров’я людей та інших живих організмів. На сьогодні абсолютно точно доведено безпосередню залежність здоров'я населення від навколишнього середовища.

На стан біосфери впливає дуже багато різних чинників, які в результаті своєї дії можуть негативно діяти на організм людини чи, навіть, на цілі екосистеми. Забруднення середовища негативно відображається на здоров’ї людей і на житті всього населення планети. При всіх безперечних успіхах у медицині та санітарному обслуговуванні збільшується кількість хворих на серцево-судинні, онкологічні захворювання, а також хвороби шлунку, печінки і нирок. Від хвороб, спричинених забрудненням води, щорічно вмирає близько 5 млн. немовлят. У промислово розвинутих країнах зафіксовані нові захворювання, викликані різними забрудненнями.

Дослідженнями встановлено, що в житлових районах із значним рівнем шумового забруднення зростає захворюваність, так як високі рівні звукового тиску є стимуляторами серцево-судинних навантажень, шлункових і інших захворювань, а також різноманітних нервових розладів. Дослідження показують, що міське населення гостро реагує на шуми, які порушують сон, відпочинок, а також знижують продуктивність і якість праці [2; с.152, 153].

Доведено, що шелест листя, спів птахів, дзюрчання струмка, звуки дощу оздоровче впливають на нервову систему. Так під впливом звукових хвиль водоспаду посилюється робота м’язів. Але захворювання від забруднення довкілля, крім шуму, безпосередньо залежать від фізичних систем підтримки життя: повітря, води, ґрунту, їжі [3; с.121].

Теплове забруднення є наслідком теплових викидів переважної більшості промислових підприємств, устаткування і машин, що використовують процеси горіння, нагрівання, теплові агрегати тощо. Нині, вся розсіювана теплота значно менша, ніж та, що надходить з природних джерел, і не чинить істотного впливу на тепловий баланс планети. Крім того, різка зміна температурного балансу середовища внаслідок теплового забруднення починає помітно відбиватися на погоді і навіть на кліматі в цілому, що особливо помітно у великих містах і потужних промислових центрах.

Деякі види техніки створюють електромагнітні поля, які в окремих районах у сотні разів перевищують середній природний фон. Головними джерелами електромагнітного випромінювання є радіотелевізійні та радіолокаційні станції, засоби радіозв’язку, високовольтні лінії електропередач, електростанції й трансформаторні підстанції, а також лінії електротранспорту. Ці поля негативно впливають на нервову систему. Поля, напруженість яких 1000 В/м, спричиняють головний біль і сильну втому, а за більших значень — неврози, безсоння, імпотенцію та інші тяжкі захворювання.

Особливо небезпечним забрудником природного середовища є іонізуюче випромінювання, зокрема радіація. Радіонукліди, потрапляючи з їжею, водою або повітрям в організм, руйнують його клітини і тканини. У світі діють джерела штучної радіації — це медичні рентгенівські установки, атомні електростанції, відеотермінали, деякі будівельні матеріали, випробування ядерної зброї [4, c.121].

Забруднене повітря шкідливо впливає на організм людини, тварин, рослин, завдає збитків суспільному господарству. Як наслідок, концентрація вуглекислого газу у повітрі з початком ХХ століття почала зростати і нині збільшилась майже на 30%. Тривала дія забруднювальних речовин атмосфери знижує захисні функції організму, а отже, робить його менш стійким проти впливу інших несприятливих зовнішніх і внутрішніх факторів [5; с.230, 231].

Грунт може бути забруднений промисловими відходами, пестицидами, добривами у разі надмірного їх внесення. Сьогодні спостерігається швидка деградація ґрунтів, змінюються їх фізичні, хімічні і біологічні властивості. Відомий російський ґрунтознавець Г. Добровольський назвав це явище «тихою кризою планети». Особливо небезпечним є вміст у ньому важких металів, сірки, нафтопродуктів, радіонуклідів, патогенних організмів. Щорічно світова промисловість вносить в ґрунти понад 500 млн. тонн мінеральних добрив і близько 4 млн. тонн пестицидів, більша частина яких осідає в ґрунтах і виноситься поверхневими водами у річки, озера, моря і океани. Пестициди – хімічні речовини, що використовуються для знищення бур’янів, грибків, бактерій, різноманітних комах і тварин. Більшість пестицидів є синтетичними хімікатами, що мають токсичні властивості. Головна їх властивість і роль – знищувати різні форми життя. Всі пестициди є небезпечними. На всіх стадіях виробництва, транспортування, зберігання та утилізації пестициди забруднюють навколишнє середовище. Нині на Землі не залишилося куточка, не забрудненого цими хімічними речовинами. Рівень забруднення 65% сільськогосподарських угідь країн Західної Європи перевищив допустимі норми. У світі близько 25 млн. працівників сільського господарства щороку зазнають шкідливого впливу пестицидів. Цей вплив на людину полягає в ураженні та зміні функції печінки, захворюваннях центральної нервової, серцево-судинної та дихальної систем. Пестициди негативно впливають також на репродуктивну функцію людини. Дуже уразливі до дії пестицидів діти. Споживаючи продукти із їх залишками та забруднену ними питну воду, дитячий організм реагує структурними змінами систем і окремих органів. Накопичення пестицидів в організмі призводить до появи онкологічних захворювань. Особливо небезпечним є ефект спільної дії пестицидів та радіонуклідів на людину [3; с.115, 116, 159].

Людина щодня споживає значну кількість води. Під час усіх видів людської діяльності утворюється величезна кількість забрудненої води, що становить серйозну проблему, насамперед для здоров’я людини. На думку багатьох вчених, головною загрозою для водопостачання є не абсолютне збільшення витрат води, а прогресуюче забруднення водою. Шкідливим для здоров’я людини може бути не тільки вживання забрудненої води, а і вплив її через такі трофічні ланцюги, як вода – ґрунт – рослини – тварини – людина [5; с.232, 233].

Бактеріальне забруднення води може викликати такі серйозні епідемічні захворювання: як холера, черевний тиф, дизентерія. Вживання забрудненої води може спричинити інфекційний гепатит, а також захворювання, які зумовлюються такими паразитами, як амеба або гельмінти [3; с.126].

Нині в Україні спостерігається стабільне зростання серед населення захворюваності на гепатит. З 1975 року щорічне зростання захворюваності на цю хворобу відбувається на 1,9%. Лише за останні 3 роки економічні збитки від цієї інфекції становили для держави 300 млн. доларів США. Проведені дослідження свідчать про те, що вирішального значення в розповсюджені гепатиту В в Україні набуває водний фактор. Добре відомі випадки отруєння людей солями важких металів, що містяться у воді. Описано отруєння арсеном у Латинській Америці, коли його концентрація в питній воді становила 0,6 мг/л, у західній частині Тихого океану 0,24-0,96 мг/л [5; с.233-235]. Головні джерела забруднення водного середовища в Тернопільській області: підприємства молочної, цукрової, спиртової промисловості; тваринницькі комплекси. Значні обсяги стічних вод підходять у відкриті водойми з комунального господарства. В Заліщиках і Збаражі стічні води скидаються без очистки. В Підволочиську, Борщові очисні споруди не діють. Найзабрудненішими є річки Нічлава і Коропець. показники якості води в яких в 2 рази нижчі норми. Підземні води найбільш забруднені в районі міст: Збараж, Хоростків, Шумськ, Велика Березовиця. Системи оборотного використання функціонують на науково-виробничому об’єднанні «Ватра», заводів «Оріон», цукрових і спиртових заводах. Для поліпшення ситуації з очисткою стічних вод в області потрібно щорічно вводити станцію для очистки потужністю до 20 тис. м/куб на добу. На сьогодні у області не має гарантій належного захисту водних ресурсів і тому не готова відреагувати на ріст виробництва [2; с.154, 155].

З природних якостей води на стан здоров’я людей впливає її твердість, що визначається вмістом у ній солей магнію і кальцію. М’яка вода містить небагато цих речовин і вони виконують захисну функцію щодо серцево-судинної системи. Водночас у м’якій воді міститься багато кадмію, який не сприятливо впливає на серце і судини. Рівень серцево-судинних захворювань залежить також від вмісту в питній воді хлоридів. Збільшення їх кількості може викликати розвиток гіпеторнічної хвороби. На початку ХХ століття людство знайшло найдешевший засіб боротьби з інфекціями, які передаються водою – хлор. Знадобилося ще півстоліття аби зрозуміти, що хлор – це не рятівний засіб, а отрута, оскільки хлорорганічні речовини здатні викликати онкологічні захворювання, зниження імунітету й дітородних функцій у жінок і чоловіків, природжені дефекти і захворювання печінки, нирок, інших внутрішніх органів людини [3; с.154, 156].

Істотне природоохоронне значення має вдосконалення транспорту і дорожньої мережі, переведення автомобілів на використання скрапленого газу та газонейтралізаторів, пристроїв, що забезпечують роботу двигунів на суміші бензину з воднем, зниження вмісту шкідливих речовин у викидах та оздоровлення повітряного басейну. Сьогодні є актуальною розробка і вдосконалення технологій щодо знешкодження стічних вод з паралельним удосконаленням станцій очищення. Потрібно проводити заходи, спрямовані на запобігання забруднення середовища хімічними засобами. Необхідно організувати діяльність промислових підприємств згідно з регламентом у залежності від метеорологічних умов, розробляти комплекс заходів, спрямованих на знешкодження, знезараження та утилізацію відходів усіх категорій.

Таким чином, людям всього світу потрібно задуматися щодо раціонального використання ресурсів Землі, треба дбайливіше ставитися до природних багатств, тоді запанує гармонія, зменшиться кількість природних катаклізмів, які зараз набули загрозливих масштабів. Екологічна ситуація, яка склалася на нашій планеті, продовжує посилюватися. Тому перш за все варто звернути увагу на взаємини людства і біосфери. Забруднення біосфери — перша причина хвороб і передчасних смертей. Основне завдання нашого часу — не допустити незворотних змін, пов’язаних із забрудненням навколишнього середовища. Суспільство постійно розвивається, але разом з прогресом росте кількісний і якісний характер забруднення біосфери. Отже, не окремі країни, а людство в цілому повинно дбати про створення надійної багатофункціональної системи охорони навколишнього середовища, а інакше в далекому майбутньому настане крах нашої планети.

 

Література:

1. Злобін Ю.А. Загальна екологія: [2-ге вид.]. – навч.посіб. / Ю.А. Злобін, Н.В. Кочубей. — Суми: Наші книги, 2005. – 416 с.

2. Поліщук В.І. Основи екологічних знань / В.І.Поліщук, Л.П.Царик. – Тернопіль: Наші книги, 1995. – 224 с.

3. Ходаренко А.А. Дитяча енциклопедія природа екологія / А.А. Ходаренко, А.К. Запольський. – Харків: Фоліо, 2008 – 345с.

4. Батлук  В. А. Основи екології: Підручник / В. А. Батлук. – К. : Знання, 2007. – 145с.

5.  Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: Підручник / В. С. Джигирей. – К. : Знання, 2007. – 140с.

 

Науковий керівник:

 

кандидат біологічних наук, доцент Терещенко Сергій Іванович