Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

«НАРОДЖЕНИЙ ПІД ЗНАКОМ ПЕРЕМОГИ» АБО «КІЛЬКА ШТРИХІВ ДО ПОРТРЕТУ ВІДОМОЇ ЛЮДИНИ»

Автор: 
Дмитро Житарюк (Чортків, Україна)

За понад 20 років, що українці прожили в умовах незалежності, можна без особливих зусиль перелічити імена, які викликають щире захоплення і прагнення до наслідування. Зазвичай, це люди, яких ми бачимо на екранах телевізорів, які виступають на сторінках преси, на великій сцені чи на спортивному рингу. При цьому ми рідко задумуємось над тим, що Україну творять люди, які живуть поруч, яких ми бачимо щодня, а їхня значимість від того не менша, а навпаки…

Є різні долі… Хтось відчуває свою провідну зірку з раннього дитинства, іншому його призначення відкривається пізніше. Але потім, озираючись на пройдений шлях, людина розуміє, що так чи інакше провидіння посилало свої знаки, які вибудовувались в одну чітку лінію. І в усьому бачиться доцільність, вказівки долі на те, що судилося на дорозі буття…

Саме такій людині і присвячене це дослідження. Мова піде про керівника нашого навчального закладу кандидата медичних наук, заслуженого лікаря України Любомира Степановича Білика.

На українців споконвіку великий вплив має родинне виховання, традиції та моральні засади, що проростають з материнської любові та батьківської мудрості. Душевний мир, злагода, щире піклування про кожного в тісному колі найрідніших людей закладають міцний підмурівок для зведення світлих храмів духу.

В такій українській родині і за духом і за традицією зростав та формувався майбутній заслужений лікар, науковець, директор престижного медичного вишу, для якого керівник не посада, а стан душі і справжнє покликання…

Трудову діяльність Любомир Степанович розпочав у 1976 році після закінчення лікувального факультету Тернопільського медичного інституту. До листопада 1992 року він працював лікарем і керівником закладів практичної охорони здоров'я. Вже відтоді яскраво виявляються його серйозні організаторські, господарські і новаторські якості.

Розквіт різносторонніх талантів Любомира Степановича як керівника, лікаря та науковця проявляються в період формування української державності. Навесні 1992 року за рішенням конкурсної комісії Любомира Степановича призначають на відповідальну посаду - директором Чортківського медичного училища.

Молодий керівник відразу розпочинає тривалу та напружену роботу з реформування провінційного навчального закладу та перетворення його на освітній заклад європейського взірця.

За порівняно невеликий проміжок часу йому вдалося відкрити нові відділення - "Стоматологія ортопедична" і "Медико-профілактична справа" у 1993 році та "Фармація" у 1999 р. Завдяки наполегливості та далекоглядності Любомира Степановича у 1994 р. було створено навчально-науково-виробничий комплекс, що поєднав Тернопільський державний медичний університет, медичне училище та лікувально-профілактичні заклади області. Це був справжній прорив в медичній освіті, оскільки одразу з’являється можливість якісного росту наукового рівня викладачів та системного впровадження новацій у практичну медицину всієї області.

Далі керівник навчального закладу енергійно відгукується на державну програму щодо безперервності і наступності навчання. При навчальному закладі Любомир Степанович створює новий структурний підрозділ - медико-біологічний ліцей, що стає його особливою гордістю. В його відкриття він вклав усю свою душу. До ліцею вступають діти з малозабезпечених селянських родин, вихованці сиротинців та діти позбавлені батьківської опіки. Навчити, одягнути, нагодувати, добру пораду дати, від біди застерегти, зігріти теплом та спорядити в життя як своїх рідних дітей – ось яку ціль він перед собою поставив. А ще за рік ним було відкрито курси післядипломної освіти для молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів з 24 циклів.

Керуючись моральними принципами, Білик Л.С. постійно здійснює масштабну програму соціального захисту студентів та працівників коледжу. Найперше це стосується дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки. Загальна кількість таких дітей щорічно варіюється від п'ятдесят осіб і більше. З моменту вступу до навчального закладу такі студенти потрапляють під повну опіку навчального закладу і особисто директора коледжу: безкоштовне проживання у гуртожитку; щоденне безкоштовне харчування в їдальні коледжу, оздоровлення і відпочинок в канікулярний період. Студенти вказаних категорій отримують адресну матеріальну допомогу, їм систематично виділяють кошти для придбання одягу і взуття. Закінчивши навчальний заклад, вони отримують допомогу на придбання святкового вбрання та кошти на особисті витрати. Працевлаштуванням таких випускників теж опікується керівник закладу.

Любомир Степанович турбується про ветеранів коледжу, їх постійно запрошують на різноманітні виховні заходи і урочистості, систематично виділяють суттєву матеріальну допомогу. Вони і члени їхніх родин безкоштовно відпочивають на оздоровчій базі в с.Більче-Золоте. Любомир Степанович вважає це християнським обов’язком і потребою душі. Така особиста турбота директора про людей, які потребують захисту є добрим прикладом для нас, майбутніх медиків.

Під керівництвом Білика Л.С. наш навчальний заклад успішно витримав всі етапи державної атестації, пройшов акредитацію. Враховуючи високий рівень підготовки спеціалістів, наявну матеріальну базу та кадровий потенціал Міністерство охорони здоров'я надало у 1996 році навчальному закладові статус базового в регіоні, а у 1998 році Чортківське медичне училище брало активну участь у міжнародній виставці престижних навчальних закладів України.

Новий відлік часу розпочався для директора і всього колективу у 2001 році, коли наш навчальний заклад отримав статус коледжу - "Чортківський державний медичний коледж" така його назва відтоді. В коледжі одразу розпочали підготовку медичних сестер-бакалаврів.

Зі зміною статусу почалися зміни в організації навчально-виховного процесу. Коледж стає базою для проведення конференцій молодих науковців та міжнародних симпозіумів з актуальних проблем сучасної медицини і питань організації охорони здоров'я.

Сам Любомир Степанович активно займається науковою роботою: є автором багатьох друкованих праць. Збірник алгоритмів виконання медичних маніпуляцій та підручник з анатомії використовують у вищих медичних навчальних закладах України. В листопаді 1996р. він успішно захистив дисертацію “Гепатотропні властивості і ефективність полісорбу, вітаміну Е і натрію селеніту при ураженнях печінки” і здобув наукову ступінь кандидата медичних наук.

З 2003 року – дійсний член, академік Української Екологічної Академії наук.

Для покращення умов навчального процесу Білик Л.С, як директор коледжу, розпочинає спорудження нового п'ятиповерхового навчального корпусу, яке успішно завершилось у 2006 році. Будівництво проводилось власними силами, без використання коштів державного бюджету. Нова споруда збудована за сучасними технологіями з продуманою системою енергозбереження. Нові лекційні зали та кабінети насичені стаціонарними технічними засобами навчання, що дає змогу проводити навчальний процес на високому, по справжньому європейському рівні.

2006 року колектив коледжу відсвяткував 60-річний ювілей. Свято стало воістину всеукраїнським – імениті гості, випускники усіх років навчання, численні нагороди та щирі вітання… Цього ж року на базі коледжу проходила Міжнародна наукову конференцію "Нобелівські читання" та Всеукраїнський мистецький конкурс "Ліра Гіппократа".

У 2008 році Міністерство охорони здоров'я України проводило на базі Чортківського державного медичного коледжу, як одного з найпрестижніших медичних навчальних закладів України, Всеукраїнську нараду директорів вищих медичних навчальних закладів.

Тим часом повсякденне життя коледжу, розв’язання навчально-виробничих завдань по наближенню теоретичних занять студентів до виробничих умов спонукають Любомира Степановича до реалізації нових ідей – за 3 неповних роки він відкриває одразу дві аптеки та лікарську амбулаторію, які функціонують за призначенням і одночасно є базою для проходження студентами практики з фармації та інших клінічних дисциплін. Лікарську амбулаторію обладнано відповідно до вимог часу, що дає можливість вести щоденний прийом 3 сімейним лікарям та лікарю-стоматологу. Загальна площа лікарської амбулаторії та аптеки №2 складає майже 700 кв.м. Паралельно з облаштуванням амбулаторії Любомир Степанович подбав про прилеглі до неї території – відремонтував дорогу та тротуари, розбив квітники, а студенти посадили квіти, дерева та кущі.

Відповідно до вимог часу і збільшення кількості студентів та працівників покращується матеріально-технічна база: для економії ресурсів у приміщеннях навчального корпусу та студентського гуртожитку поступово впроваджуються новітні енергозберігаючі технології; проведена заміна вікон, систем тепло- і водо забезпечення. 2013 року завершено облаштування шатрового поверху площею 520 м2, де розмістилися лекційні аудиторії та навчальні кабінети, оснащені стаціонарним мультимедійним обладнанням, плазмовими панелями, системами озвучення, новими сучасними меблями.

Любомир Степанович оптиміст і великий життєлюб. Він переконаний, що скрутні часи не повинні впливати на бажання творити. Все, що народжується в його мозку, бере початок від серця, сповнене любові і впевненості в своїх силах.

Любомир Степанович вдало поєднує роботу керівника навчального закладу з науковою та громадською діяльністю. Впродовж п'яти скликань він був депутатом Тернопільської обласної ради. В обласній раді був заступником голови постійної комісії з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства та соціального розвитку; в останніх двох скликаннях був головою комісії з питань освіти, науки та інтелектуальної власності. Нині він успішно налагодив роботу комісії з питань екології Чортківської міської ради.

Незалежна Україна по достоїнству оцінила ефективну та конструктивну діяльність Любомира Степановича.

Ось далеко неповний перелік його державних нагород та відзнак:

Заслужений лікар України (1996), Почесна грамота Міністерства охорони здоров'я (1998), нагрудний знак “Відмінник освіти України” (1999), Орден “За заслуги” Ш ступеня (2002), Грамота Верховної Ради України (2004), відзнака «Кращий роботодавець області» Ордени Святого Юрія Переможця, Святого Володимира Великого, Лауреат Тернопільського обласного конкурсу "Людина Року-2008", Орден “За заслуги” ІІ ступеня (2010), Почесний професор Тернопільського державного медичного університету (2013)…

Здавалось би, стільки добрих справ уже зроблено, є визнання, слава, авторитет… Та неспокійна натура, темперамент та бажання творити не зупиняють цю людину, бо він не з тих, хто “почиватиме на лаврах”. Попереду напружена праця во благо людини, во благо народу, во благо Держави.

Завтра розпочнеться новий день. Він може внести в життя та плани Любомира Степановича зміни, які диктуватиме час. Незмінними залишаться лише його власні засади – Правди, Сміливості, Честі та Гідності…

Література:

  1. Боднаренко, С. Ким приростає Україна / С.Боднаренко // Літературна Україна.- 2011.- 8 грудня

  2. Білик та Гусейнов – лауреати премії імені Є.Чикаленка // Літературна Україна. - №50.- 2011. – 29 грудня

  3. Економити на підготовці фахівців – безглуздо! : [Чортківський державний медичний коледж] // Фармацевт практик. – 2012. - №10. – С.38

  4. Є енергія дерзання і творення // Ваше здоров’я. – 2009. - №49. – С.6-11

  5. Лукащук, Л. У Чортківському медичному коледжі виховують не тільки професіонала, а й особистість / Л.Лукащук // Ваше здоров’я. – 2007. - №99. – 15 червня.

  6. Любомир Білик, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, директор Чортківського державного медичного коледжу: «Конкретні дії в контексті суспільних проблем» // Губернатор. – 2011. - №33. – С.54-58

  7. Романчук, Л. Лікар Любомир Білик: людина народжена творити /Л.Романчук // Нова Тернопільська. – 2012. - №8. – 15 травня

  8. Чібасова, М. Теорія на практиці / М.Чібасова // Ваше здоров’я. – 2012. – 15 червня

  9. Щерба, М. Які закони діють в Чортківському медучилищі? Мудрі / М.Щерба, В.Берник // Ваше здоров’я. – 1997. - №83. – 15 листопада

 

 

Науковий керівник:

 

історик, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист Чортківського державного медичного коледжу, Панасюк Василь Богданович.