Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ГОРМОНАЛЬНА ТЕОРІЯ ТРОПІЗМІВ У НАУКОВІЙ СПАДЩИНІ М.Г. ХОЛОДНОГО

Автор: 
Вікторія Зайковська (Переяслав-Хмельницький)

 

У статті розглядається наукова діяльність відомого українського дослідника у галузі ботаніки, фізіології рослин, мікробіології, екології та ґрунтознавства, академіка М.Г. Холодного; а саме створення та розвиток гормональної теорії тропізмів.

Ім’я видатного вітчизняного вченого-природодослідника, науковця, експериментатора, педагога та організатора М.Г. Холодного є відомим не лише в Україні, а й поза її межами. Його наукові, педагогічні та організаційні здобутки є важливою складовою проведення і реформування освіти та втілення наукових здобутків і надбань в незалежній Україні.

Ще в ранні гімназичні роки у Миколи Григоровича пробудилась любов до природи, до спостережень за її сезонними змінами, хоча спрямованість учбових програм та інші особливості Новочеркаської гімназії мало сприяли цьому. Проте і в цих умовах не згасла, а зміцніла природна тяга Миколи Григоровича до природознавства. У вільний час його тягло на природу чи в кабінет природознавства, який зберігся у гімназії з попередніх часів, де він милувався колекціями, особливо чучелами тропічних птахів.

Інтерес до природознавства спочатку викликав у Миколи Григоровича бажання залишити гімназію і продовжити навчання в реальному училищі. Проте це закрило б йому шлях до університетської освіти. Тому він обрав інший шлях – самостійне вивчення природознавства у вільний від занять час, що зумовлювало значне додаткове учбове навантаження.

У гімназичні роки Микола Григорович наполегливо і систематично самостійно поповнював свої знання в галузі природознавства, читав багато книжок з зоології, геології, астрономії, журнал «Природа і люди» і додатки до нього, а також науково-популярні брошури з різних питань природознавства. При цьому він детально конспектував прочитане.

Таким чином, у роки навчання в старій класичній гімназії юний Микола Григорович Холодний самостійно оволодівав основами природничих наук і виявив при цьому велику допитливість розуму, спостережливість, працьовитість, схильність до моделювання – якості, вкрай необхідні природодосліднику.

Новочеркаську гуманітарну гімназію Микола Григорович закінчив у 1900 р. з золотою медаллю і в цьому ж році вступив до Київського університету (тоді Університет св. Володимира), з яким потім було пов’язано більш ніж 40 років його життя.

Велику роль у формуванні в М.Г. Холодного стійкого і глибокого інтересу до природничих наук, перш за все до ботаніки, відіграли лекції всесвітньо відомого вченого-цитоембріолога С.Г. Навашина, професора Київського університету св. Володимира. На ІІІ курсі університету Микола Григорович мав вирішити питання про вибір вузької ботанічної спеціальності. Свій вибір він зупинив на фізіології рослин.

Наукову роботу в галузі фізіології рослин М.Г. Холодний розпочав ще в студентські роки. Тематичною магістерської роботи (1918) став фізіологічний напрям. У ній вчений висловив припущення, що меристемні клітини кореневої верхівки можуть відігравати роль органа внутрішньої секреції. Гормональні речовини, припускав він, мають здатність зменшувати в’язкість протоплазми в клітинах зони росту, сприяючи перегрупуванню в них крупніших колоїдних часточок, що несуть електричні заряди. Полегшуючи перегрупування таких часточок, гормони сприяють здійсненню ростової реакції кореня на дію сили тяжіння. Перші експериментальні дослідження в цьому плані М.Г. Холодний зміг розпочати лише влітку 1924р.

Значна частина фітогормональних досліджень була проведена М.Г. Холодним на Старосільській біологічній станції. Майже одночасно і незалежно від М.Г. Холодного аналогічні ідеї були висловлені і обґрунтовані експериментальними даними голландським фіто фізіологом Ф. Вентом (1928р.).

У «Спогадах…» Микола Григорович зазначає, що вже в кінці літа 1924р. у нього цілком сформувались нові уявлення про природу і механізм орієнтованих рухів органів рослин, пізніше сформульовані ним у вигляді гормональної теорії тропізмів. Однак, виявляючи обережність, він не поспішав публікувати свої ідеї, продовжував експерименти. Лише впевнившись у правильності своїх висновків, М.Г. Холодний вперше виклав гормональну теорію тропізмів у працях 1926 і 1927рр.

Про роль гормонів у тропізмах М.Г. Холодний опублікував близько 40 праць. Сюди ввійшли публікації його власних досліджень в цьому напрямку, статті про значення ідей Ч. Дарвіна в розвитку теорії тропізмів, узагальнюючі статті, в яких висвітлювались основні етапи розвитку гормональної теорії тропізмів, а також статті полемічного характеру. Гормональна теорія тропізмів Холодного-Вента швидко набула визнання серед фізіологів, її експериментальні основи і теоретичні висновки перестали критикуватись.

Отже, всередині 30-х років ХХст. гормональна теорія тропізмів стала загальновизнаною. У наукових доповідях та публікаціях того часу М.Г. Холодний викладав гормональну теорію тропізмів в її завершеному вигляді, зосереджуючи при цьому увагу на основних експериментальних фактах, що лягли в основу цієї теорії.

Протягом багатьох років М.Г. Холодний підсумовував власні дослідження в галузі гормонів рослин і узагальнював літературу з основних питань цього нового розділу фізіології рослин. В результаті було написано монографію «Фитогормоны» (1939р.).

Друге видання праці «Фитогормоны» учений підготував у 1947р. для видавництва Академії наук СРСР, але монографія була опублікована лише у 1956р. у другому томі вибраних творів М.Г. Холодного (у видавництві АН УРСР).

М.Г. Холодний постає перед нами як творець гормональної теорії тропізмів, як фундатор і головний натхненних фітогормональних досліджень в Україні, як вчений зі світовим ім’ям, що збагатив вчення про фітогормони і висвітлив його в славнозвісній монографії «Фитогормоны».

 

Література:

  • Манойленко К.В. Очерки из истории изучения фитогормонов в отечественной науке / Манойленко К.В. – Л.: Наука, 1969. – 274 с.

  • Поруцкий Г.В. Николай Григорьевич Холодный / Поруцкий Г.В. – М.: Наука, 1967. – 214 с.

  • Ситник К.М. Життя і діяльність Миколи Григоровича Холодного – одного з засновників Інституту ботаніки АН УРСР / К.М. Ситник, І.П. Білокінь. – Укр. Ботан.журнал. – 1971. – 28. – №5. – С. 566-576.

  • Холодний М.Г. Гормони росту й тропізми в рослин / Холодний М.Г. – Зап. Київ. ін-ту нар. освіти. – 1927. – 2. – С. 69-88.

  • Холодний М.Г. Фитогормоны: Очерки по физиологии гормональных явлений в растительном организме / Холодний М.Г. – Киев: Изд-во АН УССР. – 1939. – 265 с.

  • Холодний М.Г. Розвиток фізіології рослин на Україні за 30 років (1917-1947) / Холодний М.Г. – Ботан. журн. АН УРСР. – 1947. – 4. – № 3/4. – С. 18-26.