Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ЛИСТИ З ВИМАГАННЯМ ГРОШЕЙ ЯК ДЖЕРЕЛО З ІСТОРІЇ ДІЯЛЬНОСТІ АНАРХІСТСЬКИХ ГРУП В УКРАЇНІ 1903-1914 рр.

Автор: 
Світлана Зеленцова (Луганськ)

Діяльність анархістських груп різних напрямків на початку XX ст. була бурхлива. Наслідком її стала велика кількість джерел різного походження, в яких були відображені важливі історичні свідчення, що дозволяють вивчити історію анархізму. Одним з найважливіших аспектів у дослідженні діяльності анархістських груп є тактичні засоби боротьби обрані групами, які відрізнялися крайнім радикалізмом у поглядах та у тактиці задля досягнення головної мети – руйнування держави та всього, що обмежувало людину. Відповідно, тактичними прийомами було обрано: терор (економічний та політичний), експропріацію, революцію. Використання експропріації передбачало не тільки пограбування крамниць, поштових відділень, кас, але і вимагання грошей для потреб партії. Зрозуміло, що цей факт породив своєрідний характер такого історичного джерела, як листи анархістів з вимогою грошей.

За зовнішніми ознаками цей документ мав вигляд листа, надрукованого на друкарській машинці або написаного від руки. У кінці вказувалася група, якій належав лист, місце та дата. Як правило, подібні документи були написані на папері низької якості, що говорило про брак коштів у групи.

Аналіз джерел дає змогу встановити міста України, де діяли анархісти, особи, у яких вимагалися гроші та анархістські напрямки, які використовували такого роду експропріації. Листи мають цінність для дослідників, бо дозволяють більш точно встановити географію розповсюдження анархістських груп. Такі листи розповсюджувалися Полтавською [1], Гомельською [2], Київською [3], Миколаївською [4], Одеською («Чорний ворон») [5] групами анархістів-комуністів. Більшість документів датована 1908 р. Це вказує на той факт, що ідейні групи анархістів поступово зникають, або перетворюються на бандитські угрупування головна мета яких полягала тільки в отриманні легких грошей. Здебільшого вони лише прикривалися ім’ям анархістів, а це, в свою чергу, становило величезну проблему для всього анархізму.

Аналіз документів дозволяє констатувати, що гроші вимагалися, як правило, у купців та власників дрібних підприємств, які не могли забезпечити собі охорону. Наприклад, лист так званої Південно-західної групи анархістів у Києві [6], про існування якої в інших джерелах немає згадки, складався з двох частин: 1) постанова – в якій указувалося, скільки, як і кому віддати гроші і навіть обіцялося видати квитанцію; 2) застереження – погрози, у разі не виконання вимог [7]. У листі міститься інформація про «Бойовий летучий загін» анархістської групи, який виконував карні функції. Завершується документ підписом, указано місто та рік видання. Зазначимо, що в Центральному державному історичному архіві у м. Києві зберігається шість листів за підписом цієї групи.

Можна сказати, що багато джерел з історії анархістського руху в Україні 1903-1914 рр. мали загальноросійський характер, а тому дуже важко дослідити особливості їх діяльності саме в Україні. Листи з вимогою грошей є документами, які дають змогу визначити міста та роки діяльності анархістів, методи боротьби такі як експропріація, особливості виродження груп та самого анархізму у кримінальні елементи суспільства, ще раз підтвердити, що експропріація та терор як засоби боротьби становили один з факторів, що призвів до занепаду діяльності анархістів на території України.

 

Література:
  1. Центральний державний історичний архів у місті Києві (далі ЦДІАК). – Ф. 321. – Оп. 1. – Спр. 50. – Арк. 1-262.

  2. ЦДІАК. – Ф. 318. – Оп. 1. – Спр. 1667. – Арк. 1-36.

  3. ЦДІАК. – Ф. 276. – Оп. 1. – Спр. 51. – Арк. 1-70.

  4. Анархисты: док. и материалы, 1883-1935 гг.: в 2 т. / сост. В.В. Кривенький; под ред. В.В. Шелохаева. – М.: Рос. полит. энцикл. (РОССПЭП), 1998. – Т. 1: 1883-1916 гг. – С. 181.

  5. Там само.

  6. ЦДІАК. – Ф. 276. – Оп. 1. – Спр. 51. – Арк. 1-70.

  7. Там само.