Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СПОРТИВНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ ДНІПРОПЕТРОВЩИНИ

Автор: 
Яна Олійник (Дніпропетровськ, Україна)

Здоровий спосіб життя є визначальним чинником забезпечення тривалості активного життя, соціального, біологічного та психічного благополуччя громадян і передбачає оптимальну рухову активність, раціональне харчування, здоровий сон, додержання гігієнічних правил, відмову від тютюнокуріння, вживання наркотиків та зловживання алкоголем. Фізичне виховання і масовий спорт є важливою складовою процесу повноцінного розвитку людини та її виховання, дієвим засобом профілактики захворювань, підготовки до високопродуктивної праці, захисту Батьківщини, забезпечення довголіття та ін.

Регулярні заняття фізкультурою і спортом – запорука здорового і успішного життя для кожного жителя країни, а особливо – для молодого покоління.  Сьогодні кожен п'ятий житель України залучений до занять спортом. Україна може пишатися своїми олімпійцями, які не одноразово доводили, що українська земля народжує гідних спортсменів, які тримали наш стяг на п’єдесталі першості [3].

В основу вітчизняної системи фізичного виховання покладається комплекс показників: обсяг щотижневої рухової активності, рівень спеціальних знань про особливості рухової активності сучасної людини, її фізичний розвиток, стан функціональних систем організму, фізичної працездатності та ін. 

Завданням держави у сфері фізичного виховання і масового спорту є: розроблення та реалізація концепції сімейного активного дозвілля; удосконалення системи фізичного виховання у навчальних закладах різних рівнів освіти; реформування системи фізичної підготовки та масового спорту на підприємствах, в установах та організаціях; підвищення ефективності фізичної підготовки у Збройних Силах України та правоохоронних органах; стимулювання розвитку ринку оздоровчих, рекреаційних та реабілітаційних послуг, гарантування їх доступності та якості; створення умов для залучення до масового спорту інвалідів та соціально незахищених громадян, членів їхніх сімей; забезпечення органічного взаємозв'язку між фізичним вихованням та спортом вищих досягнень [2].

За даними дослідників визначено, що стан здоров'я і фізична підготовка населення України є гострою проблемою. Тому вони піднімають питання про необхідність організації більш масового залучення до занять фізичною культурою та спортом [1].

У цей час, є ряд проблем, що впливають на розвиток фізичної культури та спорту, що вимагають невідкладного рішення, у тому числі:

-      недостатнє залучення населення до регулярних занять фізичною культурою;

-      невідповідність рівня матеріальної бази та інфраструктури для занять фізичною культурою і спортом;

-      недостатня кількість професійних тренерських кадрів;

-      втрата традицій міського спорту вищих досягнень;

-      відсутність на міському рівні активної пропаганди занять фізичною культурою та спортом, як складової здорового способу життя;

-      передача спортивних споруд, що належали раніше промисловим підприємствам, у комунальну власність, та їх погане фінансування.

        Значна частина капітальних спортивних споруджень експлуатується більш ніж 30 років, багато з них розташовані в пристосованих і переустаткованих приміщеннях і будинках. Більшість спортивних споруд  і майданчиків вимагають капітального ремонту та реконструкції.

Тому у всіх містах країни триває розвиток спортивної інфраструктури. У даній статті ми спробуємо показати та проаналізувати розвиток спортивної інфраструктури на прикладі Дніпропетровської області. Губернатор області наголосив, що Дніпропетровщина повинна бути регіоном здорових і сильних людей, для чого головною умовою є розповсюдження фізкультури і спорту в регіоні і розвиток спортивної інфраструктури. Необхідно забезпечити всім жителям регіону можливість вільного доступу до якісних спортивних споруд та занять. У цьому напрямку в регіоні зроблено досить багато: в обласному центрі відкрито найбільший в Україні за складністю і масштабністю скеледром La Skala, розпочато будівництво багатофункціональної спортивно-розважальної арени до Євробаскету-2015, реконструюється палац спорту «Метеор». Почалося будівництво басейну в м.Павлограді, а також ведуться підготовчі роботи з будівництва тренувальної бази з баскетболу в м.Дніпродзержинську.

У 2013 році завершено будівництво реверсивної канатної дороги для воднолижного спорту в Дніпропетровську і нового сучасного шахового клубу в м.Кривий Ріг, який не має аналогів в Україні. Триває оновлення веслувального каналу та воднолижного стадіону в Дніпропетровську, який є базою олімпійської підготовки для українських спортсменів, які є чемпіонами та призерами олімпійських ігор. За своїми технічними показниками і географічному розташуванню він єдиний в Україні, а після реконструкції стане найкращим у Європі. За останні роки з обласного бюджету містам та районам області надаються кошти на облаштування спортивних та спортивно-дитячих майданчиків (встановлено 1050 спортивних та дитячо-спортивних майданчиків). Лідерами в облаштуванні місць для занять фізкультурою і спортом є Кривий Ріг, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Павлоград та Новомосковськ.

 Але треба зробити в кілька разів більше, щоб досягти якісного прориву в розвитку спортивної інфраструктури.

         За наведеними даними у статі можна зробити висновок, що підвищення забезпеченості населення послугами соціальної інфраструктури та забезпечення потреби в дозвіллі, у тому числі в спорті, є одним із пріоритетних соціально-економічних завдань не тільки Дніпропетровського регіону, але й усієї країни в цілому.

Література:

1.     Апанасенко Г.Л. Эволюция биоэнергетики и здоровье человека / Г.Л.Апанасенко - СПб.: МГП "Петрополис", 1992. – 123 с.

2.     Спорт сьогодні і завтра / За ред. Михайлушка Є.О. – К., 2005.

3.     Указ Президента України “Про Національну доктрину розвитку фізичної культури і спорту” (Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента  № 1505/2005 (1505/2005) від 21.10.2005.

 

Науковий керівник:

 

кандидат наук з фізичного виховання та спорту, Чекмарьова Наталя Григорівна.