Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖБАНКІВСЬКОГО КРЕДИТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Автор: 
Ярослава Лобінцева (Харків)

Для забезпечення ліквідності та платоспроможності банки найчастіше використовують ресурси, запозичені на міжбанківському кредитному ринку. За даними банківської статистики в структурі залучених коштів банків міжбанківські кредити займають від 19,3% до 21,5% [1]. Це обумовлює важливу роль операцій банківських установ на міжбанківському кредитному ринку.

У роботах вітчизняних вчених, серед яких Гальчинський А.С., Дзюблюк О.В., Лук’яненко Д.Г., Лисенкова Ю.М., Мороз А.М., Мозковий О.М., Сокальський В.В., Пуховкіна М.Ф., Пересада А.А., Савчук М.І., Ющенко В.А., широко розглядаються теоретико-практичні аспекти міжбанківського кредитування, його роль на макро- та мікроекономічному рівні, проте ще недостатньо дослідженими залишаються питання функціонування міжбанківського кредитного ринку в умовах фінансової кризи та посткризовий період.

Зокрема існує низка проблем, серед яких критерії вибору банка-партнера та кредитний ризик, що вимагає проведення подальших досліджень у цьому напрямку.

Метою статті є дослідження сучасного міжбанківського кредитного ринку, визначення проблем його функціонування та пошук шляхів підвищення ефективності операцій на міжбанківському кредитному ринку.

Успішний розвиток економіки будь-якої країни неможливий без існування кредитних відносин і ринку кредитних ресурсів, однією з найважливіших складових якого є міжбанківський кредитний ринок. Міжбанківський ринок кредитних ресурсів – це система, що забезпечує купівлю-продаж вільних кредитних ресурсів між комерційними банками та комерційними банками і Національним банком України [2, с. 137]. Одержання міжбанківських кредитів дає можливість банку поповнювати свої ресурси, тоді як при надлишку ресурсів банк має змогу розміщувати їх на міжбанківському ринку.

Міжбанківські кредити використовуються банківськими установами для виконання вимог Національного банку України щодо економічних нормативів регулювання банківської діяльності, що на сьогодні набуває особливої актуальності у зв'язку зі збільшенням розміру нормативу короткострокової ліквідності з 20% до 60% [3].

Учасниками міжбанківського ринку кредитних ресурсів є Національний банк України, його регіональні управління, банки, їх філії та відділення. Міжбанківські кредити поділяються на взаємні кредити між комерційними банками та кредити, отримані від Національного банку України.

Аналіз ситуації на міжбанківському ринку свідчить, що обсяги наданих міжбанківських кредитів коливалися в залежності від попиту та пропозиції (рис. 1) [1].

Однією з важливих характеристик міжбанківського кредитного ринку є рівень процентних ставок. Банки як економічно незалежні кредитні інститути самостійно встановлюють відсоткові ставки за міжбанківськими кредитами залежно від попиту та пропозиції та рівня облікової ставки. Динаміка процентних ставок представлена на рис. 2 [1].

При дослідженні міжбанківського кредитного ринку та ролі міжбанківського кредитування для економіки зроблено оцінку ступеня зв’язку між загальним обсягом наданих кредитних ресурсів на міжбанківському кредитному ринку та загальним обсягом кредитів наданих фізичним і юридичним особам. З цією метою побудуємо регресійну модель, для чого сформуємо вхідну базу даних, яка являє статистичні показники в період з січня 2008 по вересень 2010 р. Дані для побудови моделі наведені у табл. 1. [1]

За результатами побудови за шкалою Чеддока встановлено, що взаємозв’язок між обсягом наданих міжбанківських кредитів та обсягом кредитів фізичних та юридичних осіб характеризується високим коефіцієнтом парної кореляції – 0,85.

Таким чином, рівняння регресії має вигляд:

Y = 0,296426 х

Отже, при збільшенні обсягів наданих міжбанківських кредитів на 1 млн. грн. обсяг кредитів наданих фізичним та юридичним особам збільшується на 0,296426 млн. грн.

Таким чином, побудувавши регресійну модель, ми прослідкували напрямки використання коштів, залучених на міжбанківському кредитному ринку, досить велика частка яких, спрямовується для кредитування фізичних та юридичних осіб.

При здійсненні операцій на міжбанківському кредитному банки стикаються з певними проблемами, вирішення яких дасть змогу підвищити ефективність міжбанківських кредитних операцій.

Однією з головних проблем є виникнення кредитних ризиків у разі невиконання банками зобов’язань щодо погашення міжбанківських кредитів. Для вирішення цієї проблеми варто запропонувати застосувати механізм безперечного списання коштів з коррахунку банку-позичальника. Можливість такого списання коштів з кореспондентського рахунку банку-позичальника буде забезпечуватися шляхом внесення відповідного пункту в договір про міжбанківське кредитування. Одночасно з укладанням договору про міжбанківське кредитування при отриманні міжбанківського кредиту буде виписуватися інкасове доручення. Уникненню кредитного ризику сприятиме також складання рейтингових оцінок банків-контрагентів. Методика складання рейтингу для оцінки фінансового стану контрагентів, має базуватися на визначенні агрегованої оцінки надійності банку.

Знизити кредитний ризик можливо також за допомогою встановлення лімітів для банків-контрагентів, враховуючи оцінку їх фінансового стану, платоспроможність, кредитоспроможність, показників, що характеризують їх діяльність, а також види та строки передбачуваної операції, власних можливостей банку, що кредитує [4].

При здійсненні операцій на міжбанківському кредитному ринку банки стикаються також з проблемою виникнення ризику коливання процентних ставок. Для вирішення даної проблеми банкам необхідно запровадити укладання форвардних та ф’ючерсних контрактів на відсоткову ставку. В угоді про форвардну процентну ставку фіксується основна сума, відносно якої здійснюються процентні платежі, зазначається період до настання дії контракту, строк дії контракту, форвардна процентна ставка, яка буде діяти протягом контрактного періоду, і дата, на яку будуть здійснені розрахунки. Відсотковий ф'ючерс являє собою договірне зобов'язання продати (поставити) та, відповідно, купити (прийняти) відсотковий інструмент з обумовленими в контракті термінами та процентною ставкою за погодженим курсом (ставкою) на момент укладення угоди на певну стандартну дату в майбутньому.

На підставі проведеного дослідження сучасного стану міжбанківського кредитного ринку та механізму його функціонування намічено шляхи удосконалення міжбанківського кредитування шляхом впровадження: механізму безперечного списання коштів з коррахунку банку-позичальника у разі невиконання зобов’язань щодо погашення міжбанківських кредитів; укладання форвардних та ф’ючерсних контрактів на відсоткову ставку; складання рейтингових оцінок і встановлення лімітів для банків-контрагентів, широке застосування різних фінансових інструментів, що дозволить знизити кредитний ризик при здійсненні міжбанківського кредитування.

 

Література:
  1. http: www.bank.gov.ua.

  2. Вовк В.Я. Кредитування і контроль: Навч. посіб. / В.Я. Вовк, О.В. Хмеленко. – К.: Знання, 2008. – 463 с.

  3. Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні від 28.08.2001 N 368 // http: // rada.kiev.ua.

  4. Кузьмак О.М. Дієвість міжбанківських кредитів у розвитку банківської системи // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. – Суми, 2008.

 

Науковий керівник:

к.е.н., доцент Семенюк Людмила Петрівна