Увага! Всі конференції починаючи з 2014 року публікуються на новому сайті: conferences.neasmo.org.ua
Наукові конференції
 

М. М. НОВИКОВ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ КИЇВСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Автор: 
Василь Якуба (Переяслав-Хмельницький, Україна)

В історії науки важливим напрямом особливо з часів з часів незалежності стала біографістика. В українській науковій біографістиці є окремі особистості про яких можна з упевненістю сказати, що це була людина з великої літери – інтелігент та інтелектуал найвищого ґатунку, справжній професор, педагог і вчений.

Микола Миколайович НОВИКОВ, учасник Великої Вітчизняної війни, кращі роки свого творчого життя віддав самовідданій роботі у Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка, зокрема на кафедрі фізики металів, з якою пов’язано становлення його як ученого, формування як досвідченого наставника, стрімке наукове зростання, плідна багаторічна діяльність.

Доцільно зазначити знаменні віхи історії кафедри.

Кафедру фізики металів створено в 1931 р. на чолі з професором С.Д. Герцрікеном, який уславився дослідженнями в галузі дифузії. Далі ця тематика розроблялася під керівництвом заслуженого діяча науки України професора П.П. Кузьменка. Було відкрито явища електронного вітру (за участю Харькова Є.Й. та Островського Л.Ф.) та діркового вітру (за участю Гриневич Г.П.). Було доведено відсутність абсолютного електропереносу у металевих розплавах (Лозовий В.І. і Харьков Є.Й.). За роботи з електропереносу та фізики розплавів лауреатами Державної премії у 1984 р. стали П.П. Кузьменко, Є.Й. Харьков, В.І. Лисов і В.Є. Федоров. У 1955–1957 рр. на кафедрі розпочалися важливі дослідження дислокацій (Герцрікен С.Д., Новиков М.М.). Було відкрито фотомеханічний ефект (Кузьменко П.П., Новиков М.М., Горидько М.Я.). У 60-х рр. XX ст. розпочато дослідження динаміки дислокації кристала (Макара В.А., Новиков М.М., Стебленко Л.П.). Розпочато дослідження кремнію (за участю також Руденка О.В., Стебленка Л.П., Весни Г.В.). Ця розробка завершилася важливими для виробництва інтегральних схем досягненнями, відзначеними Державною премією України (Новиков М.М. і Макара В.А.) 1987 р. З 1988 р. до нині кафедру очолює колега та співавтор з багатьох розробок М. М. Новикова член-кореспондент НАНУ, професор В.А. Макара.

Для М. М. Новикова визначним стало у житті те, що після закінчення з відзнакою фізичного факультету КДУ ім. Т. Г. Шевченка з 1957 р. він зразу ж був направлений на кафедру фізики рідного Університету, спочатку асистентом, а згодом із 1975 р. стає професором кафедри фізики металів.

За зразкову діяльність у 2003 р. йому присвоєне почесне звання «Заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка», тому, що із загального стажу роботи 54 роки, упродовж 47 років він на високому професійному рівні виконував навчальну, виховну та наукову роботу: читав лекції з загальної фізики, фізичних основ міцності, рентгеноструктурного аналізу, фізики твердого тіла тощо. Вперше в державі ним одноосібно було розроблено курс і у 1983 р. видано з грифом Мінвузу УРСР відповідний підручник з фізичних основ міцності і пластичності «Структура и структурно-чувствительные свойства реальных кристаллов». Цей підручник і нині використовується в багатьох ВНЗах відповідного напряму. В 2000 р. видавництвом Національного університету імені Тараса Шевченка видано його доповнене продовження – посібник «Мікро і макродеформація ковалентних кристалів». Також у 2006 році у співавторстві виходить фундаментальна книга «Основи загальної фізики».

Інша сторінка діяльності професора у КДУ: з 1986 по 1992 р. – плідна праця на посаді декана факультету підвищення кваліфікації викладачів вузів. За період керівництва факультетом підвищення кваліфікації вченим виконано значну роботу з удосконалення організації учбового процесу, наближення його до завдань часу (організація робіт по підвищенню комп’ютерної освіти викладачів), впровадженню нових спеціальностей, учбових дисциплін та планів.

М. М. Новиков завжди приділяв велику увагу науковому супроводженню освітнього процесу за рахунок створення лабораторної бази. Ним уперше для спеціальних вищих навчальних закладів України було поставлено лабораторний практикум по фізиці міцності та практикум з рентгенівської трикристальної дифрактометрії.

Він віддавав багато часу виховній та громадській роботі. Неодноразово обирався до керівних органів університету (Вчена Рада університету і факультету, профком тощо).

Професор М. М. Новиков – був дійсним членом Української екологічної академії наук та Академії наук Вищої школи України, де очолював відділення матеріалознавства, членом науково-методичної ради Міністерства освіти та науки України з фізики твердого тіла.
Велику увагу М. М. Новиков приділяв підготовці кадрів вищої кваліфікації. За його науковим керівництвом виконано та захищено 11 кандидатських дисертацій. Він був науковим консультантом 2 докторських робіт.
Впродовж багатьох років М. М. Новиков був членом спеціалізованих вчених рад по захисту кандидатських та докторських дисертацій (Київський Національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут металофізики НАНУ, Інститут матеріалознавства НАНУ, Державна наукова сільськогосподарська бібліотека УААН, ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»). Неодноразово призначався опонентом кандидатських та докторських дисертаційних робіт.
Професор М. М. Новиков плідно займався науковою роботою. Він один із провідних фахівців України по дослідженню структурної досконалості кристалічних речовин, праці якого відомі світовій науковій громадськості. З даної тематики він упродовж багатьох років працював з університетами Праги, Брно (Чехія), Санта-Клари (Куба), Лейпцига (ФРН), Дебрецена (Угорщина). Для викладачів і аспірантів університету Санта-Клари в 1983 р. ним було прочитано великий за обсягом лекційний курс.
Професором М. М. Новиковим опубліковано понад 300 наукових праць, у тому числі 8 підручників, посібників і брошур, отримано 37 авторських свідоцтв на винаходи та патенти. Загальний економічний ефект від впровадження його розробок перевищив 2,5 млн. крб., а науково – дослідна робота «Кремній» була відзначена премією Мінвузу УРСР. В 1985 р. йому було присвоєно звання «Винахідник СРСР». В 1987 році М. М. Новикову було присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки за цикл робіт, пов’язаних з удосконаленням технологій виготовлення кремнійових приладів. Окремі його розробки в цій галузі отримали золоту та срібні медалі ВДНГ СРСР.
У 2003 р. професор М. М. Новиков був нагороджений Знаком Міністерства освіти та науки України «Відмінник освіти», а з нагоди 70-річчя від дня народження за особливі заслуги перед українським народом у цьому ж році – Почесною Грамотою Верховної Ради України.
Вивчаючи славетну постать професора М. М. Новикова згадуються високі слова Т. Г. Шевченка «Он де, люде, наша слава! Слава України!»