Автор:
Марія Бордян., Інна Настащук (Чернівці, Україна)
Постановка проблеми. Реформування економіки з метою подолання наслідків економічної кризи та відповідність її світовим стандартам потребує створення сприятливого інвестиційного клімату для вітчизняних і закордонних інвесторів, становлення та ефективного розвитку національного фондового ринку для привабливості потенційних користувачів, серед яких найбільшу частку становлять акціонерні товариства.
Аналіз наукових досліджень. Аналіз останніх досліджень та публікацій свідчить про значний інтерес науковців до ефективного функціонування підприємств на фондовому ринку України. В останні роки над дослідженням цієї проблеми працюють вчені-економісти, зокрема: А.П. Данькевич [2], Г.М. Калач [6], Г.В. Карпенко, Г.М. Терещенко, О.М. Чемодуров [3].
Мета написання статті. Немаловажну роль у темпах розвитку національної економіки відіграє ефективне функціонування акціонерних товариств, що не можливе без відповідного рівня діяльності фондового ринку України. Тому існує необхідність у дослідженні слабких сторін діяльності акціонерних товариств на фондовому ринку України та пошуку шляхів їх вирішення.
Виклад основного матеріалу. Концепція функціонування та розвитку фондового ринку України, визначає метою його функціонування сприяння обігу та раціональному розміщенню фінансових ресурсів і створення умови для позитивного інвестиційного клімату, що є основним фактором успішного функціонування акціонерних підприємств..
Як відомо фондовий ринок покликаний обслуговувати дві категорії клієнтів - інвесторів і емітентів. Перші вкладають свої вільні засоби в активи ринку, другі - акціонерні підприємства, залучають ці самі засоби під випуски цінних паперів [1].
Сьогодні дедалі більше інвесторів віддають перевагу розміщенню своїх коштів на фондовому ринку, який, незважаючи на періодичні коливання, в останні роки впевнено зростає. Але далеко не кожен бажаючий має можливість для індивідуального інвестування у цінні папери. Це створює перешкоди для залучення коштів акціонерними товариствами, що стримує їхню діяльність
На заваді цьому стоять ряд причин: від непоінформованості та браку знань потенційного інвестора-споживача послуг фондового ринку до негативних явищ як на самому ринку, так і в економіці країни загалом.
Вітчизняні підприємці недостатньо ознайомлені з основними засадами ведення успішної діяльності на фондовому ринку та шляхами уникнення негативних наслідків на ньому. Ми поділяємо думку відносно необхідності постійних PR-акцій за участю провідних управляючих компаній. Це, без сумніву, дозволить значно ширшому колу потенційних споживачів долучитися до можливості інвестування у цінні папери акціонерних товариств.
Ступінь і активність залучення акціонерних підприємств до функціонування на фондовому ринку залежить від обставин, які мають місце в країні: політичних - очікування чергових виборів і вичікування позитивних змін; економічних – нестабільність в країні породила певну стагнацію на фондовому ринку, що не може не позначатись на діяльності акціонерних товариств. А оскільки понад 2/3 організованого фондового ринку України формує іноземний капітал, то, зрозуміло, що це створює проблеми із залучення вітчизняних інвестицій для зменшення ступеню іноземного контролю над акціонерними товариствами - резидентами [5].
Як відомо емісія акцій чи облігацій є зручним видом залучення грошових коштів підприємством. Протягом січня – серпня 2011 року Комісією з ЦП і ФР зареєстровано 433 випуски акцій на суму 45,54 млрд грн. Порівняно з відповідним періодом 2010 року обсяг зареєстрованих випусків акцій збільшився на 22,55 млрд грн (майже у 2 рази).
Комісією також зареєстровано 124 випуски облігацій підприємств на суму 21,57 млрд грн. Порівняно з аналогічним періодом 2010 року даний показник збільшився на 18,77 млрд грн. [4].
Однак, такий спосіб залучення коштів є недоступним для переважної більшості українських акціонерних підприємств. На жаль, інвесторів мало цікавлять акції та облігації українських підприємств (за винятком одного-двох десятків емітентів) через ряд незадовільних причин.
Для покращення ситуації функціонування акціонерних підприємств на фондовому ринку України, яка є однією з причин втрати потенційних інвесторів, потрібні координовані дії Парламенту, Уряду та Фонду державного майна України. Терміново необхідно створити систему інформування і консультування населення щодо ситуації на фондовому ринку, проводити приватизацію державних підприємств переважно через фондову біржу. Все це дозволить достатньо швидко зробити український фондовий ринок прозорим, ліквідним та ефективним, що дозволить акціонерним товариствам залучати більші обсяги інвестицій і ефективно здійснювати діяльність пов’язану з цінними паперами [3, с. 46].
10 січня 2012 року парламент ухвалив у першому читанні Законопроект щодо посилення державного контролю за діяльністю учасників фондового ринку, що покликаний забезпечити належний контроль з боку держави за професійними учасниками фондового ринку, визначення реальних власників його професійних учасників і встановлення вимог до їх ділової репутації та фінансового стану. Якщо цілі даного Законопроекту будуть досягнуті можна очікувати покращення становища як на самому ринку так і усунення негативних явищ на ньому (недобросовісних спекуляцій), що сприятиме збільшенню частки інвесторів, покращення і полегшення здійснення діяльності на ньому акціонерними товариствами [6].
Також повинен існувати чіткий технологічний зв'язок між біржею і клірингової організацією. Тільки такий зв'язок дозволить створювати нові інструменти і, найголовніше, нові розрахункові механізми, які, в свою чергу, дозволять повністю гарантувати виконання всіх операцій на фондовій біржі, а це в свою чергу сприятиме зростанню довіри інвесторів та розширенню діяльності акціонерних підприємств за рахунок нових інвестицій [6].
Однією з головних умов ефективного функціонування акціонерних товариств на ринку цінних паперів є наявність розвинутої ринкової інфраструктури, яка забезпечує прискорення обігу цінних паперів та реєстрацію прав власності на цінні папери даними товариствами.
Протягом січня – листопада 2011 року порівняно з даними аналогічного періоду 2010 року обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами на організаторах торгівлі збільшився більше ніж у 2 рази (або на 113,11 млрд грн) (січень – листопад 2010 року – 104,35 млрд грн). Також в 2011 році обсяги торгів на терміновому ринку порівняно з 2010 роком зросли в 6,5 разів, кількість угод - в 7,5 разів. У листопаді 2011 року було укладено більше контрактів, ніж за весь 2010 рік [4]
Але у підсумку, на початок 2011 року індекс ПФТС (український фондовий індекс, який розраховується щодня за результатами торгів на фондовій біржі ПФТС) знизився на 45,9% , або на 453 пункти, а індекс Української Біржі - на 1034 пункти або на 41,5% в порівнянні з початком 2010 року. Таким чином, в 2011 році обидва індекси втратили всі набрані за 2010 рік пункти і навіть трохи опустилися нижче своїх значень початку 2010 року [4].
Однак інвестиційні менеджери прогнозують, що 2012 рік забезпечить ринкам акцій можливості зростання, а інвесторам - підвищення доходів. Необхідною умовою реалізації цього позитивного прогнозу є активні дії політичної влади і центробанків, і поки ці дії будуть здійснюватися, інвесторам доведеться пережити ще один період підвищеної волатильності (статистичний показник, що характеризує тенденцію ринкової ціни або доходу змінюватися з часом), що й на далі спричинятиме труднощі щодо реалізаці цінних паперів акціонерних товариств, а звідси труднощі щодо залученню ними інвестицій [2].
Висновок. Отже, ефективне функціонування акціонерних підприємств залежить від рівня розвитку національно фондового ринку. Для залученн вітчизняними акціонерними підприємствами коштів, які у формі інвестицій надходять до них через операції з цінними паперами на фондовому ринку, необхідно привести до відповідного рівня розвитку сам фондовий ринок України. Формування відповідних умов для інвестиційної активності є важливим напрямком державної політики. Адже відповідність української економіки світовим стандартам потребує створення позитивного інвестиційного клімату в країні, що сприятиме розвитку і розширенню діяльності акціонерних товариств, і загалом сектору підприємств, який як відомо, є рушієм економіки загалом. А це все не можливе без відповідного розвику фондового ринку України.
Література:
-
Про Концепцію функціонування та розвитку фондового ринку України: від 22 вересня 1995 року № 342/95-ВР// Верховна Рада України. Постанова // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №33.
-
2012: Ринки акцій побачать світло в кінці тунелю, якщо влада буде готова його запалити/ За матеріалами Інтерфакс-Україна // Фондовий ринок. – 2012. [http://news.finance.ua/]
-
Чемодуров О. Капіталізація фондового ринку та економічне зростання/ О. Чемодуров // Економіка України. – 2011. - № 9 (598). – с. 43-53.
-
Офіційний сайт ДКЦПФР: [сайт http://www.ssmsc.gov.ua/]
-
Сайт «Oleg Soskin Portal»: [сайт http://www.soskin.info/]
-
Сайт «ЛІГА. Фінанси»: [сайт http://finance.liga.net/]
Науковий керівник: Літовська Іванна Миколаївна